Bolest břicha u dětí: Co všechno může znamenat? | Super mámy

Stěžuje si dítě, že ho pořád bolí bříško? Co všechno to může znamenat?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  6. prosince  2017 
   06:00

  Kolikrát jste už slyšela: Mami, mě bolí bříško! Určitě tisíckrát. Bolesti břicha u dětí bývají velmi časté a mají různé příčiny. Nejdůležitější tedy je zjistit skutečný důvod bolesti. Podle toho totiž potom může následovat léčba.

 • Zjistěte, o jakou bolest jde

  Autor: iStock

  Důležitý je typ bolesti, tedy zda je bolest trvalá, krátkodobá či píchavá. Dále musíte zjistit, zda bolí dítě celé bříško nebo jen určité místo a také kdy ho bolí – ráno, večer, před jídlem, po jídle nebo při jídle. „Pokud dítě tvrdí, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete počkat, jakmile by ale bolest neustupovala, naopak by sílila a přidaly by se teplota nebo zvracení, na nic nečekejte a běžte k lékaři,“ radí dětská lékařka Alexandra Vidnerová. Akutní stavy se můžou rychle vyhrotit.

  Čistíte dětem uši vatovými tyčinkami? Už to nikdy nedělejte!

  Čistíte dětem uši vatovými tyčinkami? Už to nikdy nedělejte!

  Vaše dokonale vymydlené dítě má uši špinavé jako nějaký vandrák? Viditelný…celý článek

 • Dietní chyby

  Autor: iStock

  Bývají jednou z nejčastějších příčin bolesti břicha u dětí. Proto se nejprve zamyslete nad tím, co dítě jedlo. Pokud kojíte, pak taky nad tím, co jíte vy. Luštěniny, sycené nápoje, čerstvá zelenina – to vše může nadýmat a způsobit nepříjemnou bolest. Za bolesti mohou i tučná a slaná jídla, špatně upravená strava a podobně. Obvykle stačí nasadit dietu a problémy odezní.

 • Virové infekce

  Autor: iStock

  Běžné dětské nemoci, jako jsou nachlazení, chřipka, angína, zápal plic nebo virové průjmovité onemocnění, mohou provázet bolesti břicha. Má-li dítě zvýšenou teplotu, rýmu, kašle nebo má průjem, nedivte se, že si může stěžovat na břišní bolesti.

  V případě průjmů nezapomeňte dítěti podávat vždy tekutiny, později zeleninovou polévku, rýžovou nebo bramborovou kaši. Podpůrně působí probiotika, při velké ztrátě vody rehydratační roztok. Když dítě odmítá pít a ani po několika dnech neustupuje bolest břicha, musíte k lékaři.

  Máte s partnerem hnědé oči? Vaše dítě je může mít modré! Jak je to možné?

  Máte s partnerem hnědé oči? Vaše dítě je může mít modré! Jak je to možné?

  Máte modré oči? Pak vězte, že jste patrně, i když hodně vzdáleně, příbuzní i s ostatními modrookými lidmi. Modré oči jsou vlastně genetickou mutací…celý článek

 • Tříměsíční kolika

  Autor: iStock

  Miminka s kolikou nemusí ani mluvit, protože to, že je bolí bříško, nemůžete přehlédnout. Bříško je totiž nafouklé, dítě nevrlé, neklidné, plačtivé a neustále mrská nohama. Můžete mu masírovat bříško, pokrčit nohy, podávat fenyklový čaj po lžičkách. Existují i speciální kapičky proti nadýmání, které koupíte v lékárně.

 • Střevní paraziti

  Autor: iStock

  Roup dětský nebo škrkavka patří mezi nepříjemné parazity, kteří si libují ve střevech. A zvláště pak v dětských. Jak poznáte, že má dítě roupy? Svědí ho konečník (zvláště v noci), ale časté jsou i bolesti břicha a nevolnost, průjmy a poruchy spánku. Obvykle roupy najdete na spodním prádle. V takovém případě na nic nečekejte a běžte k lékaři.

  Dítě dostane léky, u kterých musíte dodržet interval podávání, abyste je opravdu zlikvidovali. Nutné je vynechat sladkosti, a naopak je dobré přidat česnek či bylinné antiparazitické kapky i čaje. Podobný průběh má nákaza škrkavkou dětskou. Ta se dokonce může projevit jako náhlá příhoda břišní, tedy jako zánět slepého střeva.

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Dětské nemoci: Všechno, co doopravdy platí na rýmu a kašel!

  Rýma, kašel, nachlazení – momentálně aktuální témata v mnohých rodinách, které doma mají školáky a předškoláky. Děti jsou nachlazeny v průměru osmkrát…celý článek

 • Potravinová alergie

  Autor: iStock

  Pokud si vaše dítě stěžuje na bolest břicha po konzumaci nějakého jídla, je pravděpodobné, že trpí nějakým typem potravinové alergie nebo nesnášenlivostí různých druhů potravin. Bolestí břicha reagují děti například na lepek, kravské mléko, ovoce, ale i na arašídy, mák, celer, ryby nebo potravinová barviva.

  Máte-li podezření, navštivte alergologickou ambulanci, kde vám udělají speciální testy. Sami můžete zkusit takzvanou eliminační dietu, kdy z jídelníčku na týden konkrétní potravinu vypustíte.

 • Psychosomatické příčiny

  Autor: iStock

  Chystáte se do školky a dítě si stěžuje na bolest bříška? Nebo je dítě už školou povinné a každé ráno tvrdí, že ho to „zase bolí“? Hlavně dítě nijak netrestejte, bolest břicha totiž můžou způsobovat stres nebo problémy ve školce, škole nebo taky v rodině. Nehádáte se s manželem? Nedošlo k nějaké výrazné změně v rodině? Není dítě vystaveno šikaně? Tyhle bolesti nejsou většinou příznakem skutečné chronické nebo akutní nemoci, ovšem měly by vás varovat, že se něco děje.

  Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

  Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

  Také jste strávili polovinu oběda ve školní jídelně vymýšlením strategie, jak pronést talíř s nedojedeným jídlem mezi učitelským dozorem a ještě uniknout…celý článek

 • Akutní bolesti břicha

  Autor: iStock

  Ukazuje dítě na pravou stranu bříška a začalo i zvracet? Může jít o zánět slepého střeva, což je akutní stav, který je potřeba řešit okamžitě. Jak ho poznáte? Nejprve se objeví křečovité bolesti v oblasti pupíku, později bolí dítě celá pravá část podbřišku. Můžou se přidat teplota, zvracení, ale také průjem, nebo naopak zácpa.

  Při pozdním odhalení hrozí prasknutí, které může způsobit vážný zánět pobřišnice. Zkuste jednoduchý test: řekněte dítěti, ať zakašle nebo poskočí na podlaze. Pokud jde o zánět slepého střeva, bolest se zhorší. V takovém případě nedávejte dítěti už nic jíst ani pít a jeďte raději do nemocnice.

   

  Chcete vědět, zda děti potřebují kravské mléko, či nikoli? Podívejte se na VIDEO:

  Potřebují děti kravské mléko nebo ne? • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Pobavte se! 28 tipů, jak se raději nikdy nestarat o miminko!

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku