Těhotná a nastydlá: Jaké léky můžete beze strachu užívat? | Super mámy

Těhotná a nastydlá: Jaké léky můžete beze strachu užívat?

 • ...
  ...
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  7. října  2016 
   06:00

  Kromě běžných těhotenských neduhů, jako jsou nevolnost, pálení žáhy či bolesti zad, vás může potkat taky obyčejná viróza, chřipka nebo rýma. Spousta budoucích maminek se ale bojí užívat jakékoli léky. Je strach opravdu na místě? Nebo se některých léků nemusíte vůbec bát a klidně je spolknout?

 • Běžné nemoci těhotné nevadí

  ...

  Jestli jste právě dnes začala kýchat nebo máte dokonce teplotu či kašel, nemusíte panikařit. Většina těchto „obyčejných“ nemocí nemá na vaše těhotenství žádný významný vliv. I když je pravda, že ne všechny léky lze užívat jako dosud, řešení se najde vždycky. Nejdůležitější je samozřejmě prevence – pokud to lze, snažte se vyhýbat místům a situacím, kde hrozí nákaza, pokud je kolegyně v práci nemocná a chodí s chřipkou do práce, vy zůstaňte doma. Nejrizikovější je totiž první trimestr, během něhož se vytvářejí základy všech orgánů. Plod je sice chráněn placentou, ale ani ta není stoprocentně nepropustná.

 • Jaké léky jsou bezpečné a jaké raději nebrat?

  ...

  Běžné nachlazení spojené s rýmou a pokašláváním pro miminko nebezpečné není. Některé léky ale v těhotenství užívat nesmíte, proto se vždy raději poraďte s lékařem. Relativně bezpečné jsou například mukolytika či antitusika (s výjimkou těch, které obsahují kodein). Bez problémů můžete také užívat Paralen, naopak nevhodný je Ibalgin a Brufen (pro možné selhání ledvin plodu). Pokud tedy nemusíte, léky nahraďte dostatečným příjmem tekutin, klidem na lůžku a vyváženým a pestrým jídelníčkem.

 • U chřipky je nutné snižovat horečku

  ...

  Někdy se prostě neuhlídáte a chřipku nebo virózu dostanete. Chřipka se od běžného nachlazení liší tím, že máte obvykle vysokou teplotu, a to je už zákeřnější. Běžná rýma plod ani vás neohrozí, chřipkový virus už ale může mít negativní vliv na vývoj orgánů plodu. Pokud je tedy zrovna období chřipkové epidemie, je lepší nechat se zneschopnit a zůstat raději doma. Chřipku byste neměla nikdy přecházet, teplota může poškozovat plod, takže jakmile se objeví na teploměru více než 38 stupňů Celsia, začněte ji snižovat antipyretiky. Podle gynekoložky Martiny Hourové je vhodný Paralen, který můžete užívat bez obav, a to až 6 tablet denně.

 • Vitamin C je skvělý, jen pozor na dávku

  ...

  Bát se také nemusíte vitaminu C. Ovšem pozor, denní dávka by neměla překročit 500 mg, i proto se nedoporučuje užívat multivitaminy. K léčbě můžete použít také přípravky obsahující echinaceu, která je bezpečná. Lze ji užívat v mnoha lékových formách, lepší je sirup než kapky, které obsahují alkohol. Doba použití by neměla přesáhnout osm týdnů (kvůli riziku možného poškození jater).

 • Léčby rýmy? Kapek do nosu se nebojte

  ...

  Obecně platí, že je lepší dát přednost nosním kapkám a sprejům před celkovou léčbou tabletkami. Ucpaný nos můžete léčit krátkodobě, maximálně jeden týden. Dodržujte dávkování, a když si nevíte rady, poraďte se s lékárníkem. Máte-li v těhotenství zvýšený krevní tlak, raději se těmto přípravkům vyhněte, hrozí zvýšení tlaku. Nejčastěji používané (a pro plod bezpečné) nosní kapky obsahují oxymetazolin (Nasivin, Oxamet), xylometazolin (Olynth, Otrivin) či nafazolin (Sanorin). Podle lékařů je šetrnější používat nosní spreje než kapky. Pro dlouhodobější léčbu se hodí spíše přípravky s bylinnými silicemi, mořské a minerální vody.

 • U kašle popíjejte čaje, s léky opatrně

  ...

  Čtěte pozorně příbalové letáky a raději se poraďte s lékařem. Například léky obsahující pseudoefedrin jsou pro plod nebezpečné. K tlumení suchého kašle můžete používat tzv. antitusika. Jako jediné bezpečné lékaři shledávají přípravky s obsahem dextromethorfanu, kam patří například Humex sirup nebo Robitussin sirup. Na odkašlávání se používají tzv. expektorancia, která rozpouštějí hlen. Můžete popíjet průduškové čaje nebo bylinné sirupy s jitrocelem, mateřídouškou či lípou. V případě bylinkových čajů se vždy poraďte v lékárně nebo s lékařem – ne všechny bylinky jsou v těhotenství vhodné. Kašlete silněji? Poměrně bezpečné je podávání acetylcysteinu – ACC long, ACC 200, na doporučení lékaře můžete užívat krátkou dobu i léky s bromhexinem (Bromhexin) a Mucosolvan, přípravky jako Ambrobene, Ambrosan, Halixol se nesmí užívat v prvním trimestru, ve 2. a 3. se vždy poraďte s lékařem! Určitě neužívejte léky s obsahem guajfenesinu, například Coldrex.

 • Bolí vás v krku? Pozor na jód a šalvěj

  ...

  V těhotenství můžete bezpečně užívat Septisan nebo Septofort, při silnějších bolestech v krku Bioparox sprej. Vyhýbejte se lékům s lokálním anestetikem, jako jsou Strepsils, Orofar nebo Septolete. Vhodné je také salinické kloktadlo, které vám připraví v lékárně, kloktadlo z heřmánku, nevhodná jsou kloktadla s jódem. Pozor na šalvěj, ta by mohla miminku uškodit. V případě, že máte bakteriální angínu a jsou nutná antibiotika, lékař moc dobře ví, jaká jsou v těhotenství bezpečná pro plod.

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku