Proč děti dělají tyhle podivné věci? Víme, co to ve skutečnosti znamená!

  • Proč děti dělají tyhle podivné věci? Víme, co to ve skutečnosti znamená!
    S oblečením se toho dá dělat tolik!
    Foto: istock.cz
    Sdílej na facebooku
    15. dubna  2020 
     06:00

    Některé projevy chování jsou zvláštní, ale vaše dítě rozhodně není jediné, které je provozuje, ať už jde třeba o neustálé svlékání oblečení, nutkavé dloubání se v nose nebo třeba vyžadování čtení stále stejné knihy stále dokola. 

    Někdy se zdá, že děti jsou doslova v sedmém nebi, když se můžou válet na dvorku ve špíně, strkat si do pusy trávu nebo holuby z nosu. Pro dospělé tyhle věci – a spousta dalších podobných, které dělají děti – mohou vypadat nevysvětlitelně, ale i tyhle dětské podivnosti mají svoje důvody. Víte, proč to děti dělají?

  • Zadržují dech

    Zadržuje dech? Jen ho nechte
    Zadržuje dech? Jen ho nechte
    Autor: vý

    Během zadržování dechu může vaše dítě plakat, a poté dokonce přestat dýchat až jednu minutu. Může taky ztuhnout, zčervenat nebo blednout. Věřte tomu nebo ne, ve skutečnosti to je věc, kterou děti nemohou ovládat. Říká se tomu afektivní záchvat a trpí jím asi 4,6 procenta populace, hlavně děti do 4 let. K těmto epizodám může dojít, když je dítě naštvané, rozrušené, když se bojí, je v šoku nebo ho něco bolí. Ačkoli to může vypadat děsivě, jsou afektivní záchvaty obvykle neškodné a nemají žádný závažný vliv na psychomotorický vývoj či intelekt. Obvykle zmizí po 4. roce věku.

  • Neustálé svlékání oblečení

    Některé děti tráví poměrně dost času tím, že ze sebe svlékají oblečení
    Některé děti tráví poměrně dost času tím, že ze sebe svlékají oblečení
    Autor: Istock

    Děti se moc nestydí, když jsou nahé. Není pro ně tedy problém sundávat si šaty kdykoli a kdekoli, dokonce i na veřejných místech. Mohou to dělat z mnoha důvodů, třeba protože jim je jejich oblečení nepříjemné nebo jim je horko. Dalším důvodem, proč se chtějí svléknout, je to, že se zrovna naučily samy oblékat a svlékat, takže je to pro ně nová dovednost, díky které se cítí více nezávislé.

  • Pití vody během koupání

    Pití vody ve vaně je časté
    Pití vody ve vaně je časté
    Autor: istock

    Děti nemusí chápat, že voda ve vaně při koupání se liší od pitné vody. A protože si děti samozřejmě během koupání rády hrají, voda je běžnou součástí hry, takže můžou zjistit, že je velmi zábavné ji taky pít.

  • Bouchání hlavou

    Autor: istock

    Když děti usnou, můžou se často uprostřed noci bouchnout hlavou do polštářů, matrací nebo bočnic své postýlky. Dělá to překvapivě podle statistiky asi 15 procent dětí. A zatímco někteří odborníci to považují za poruchu, jiní se domnívají, že se jedná o druh sebeuklidňujícího chování, něco, jako je například cucání palce. V každém případě je to obvykle neškodné a skončí to samo, takže není třeba žádné opatření.

  • Vkládání věcí do nosu, uší a úst

    Autor: iStock

    Děti rády prozkoumávají svět. Je tedy běžné, že si občas strkají malé věci do uší, nosu a očí. Tím jen experimentují s různými předměty. Chtějí vědět a vidět, jak fungují a co se s nimi může všechno provádět. Tahle dětská zábava však nebezpečná být může, zvláště když se pak pokoušíte vyjmout předmět z ucha nebo nosu. U neklidného dítěte se vám může totiž „podařit“ zasunout předmět ještě dál do zadní poloviny nosu a dítě ho může vdechnout. Pokud se vám to nedaří odstranit, lepší je navštívit lékaře, který k vyjmutí použije vhodný nástroj.

  • Jedí holuby z nosu

    Dloubání v nose, proč?
    Dloubání v nose, proč?
    Autor: Istock

    Děti mohou jíst téměř cokoli, a to i mouchy, hlínu nebo holuby z nosu. Opět jde o touhu prozkoumat nové věci – a existuje snad lepší způsob než použít svoje chuťové receptory? Navíc to je prý dobré pro jejich zdraví, ačkoli se nám to jeví jako odporný zlozvyk. Konzumace holubů podle americké mikrobiologické společnosti slouží jako prevence proti ulpívání plaku na zubech a taky to prý pomáhá bojovat proti infekcím dýchacích cest. Obsahují totiž bohatý zdroj dobrých bakterií.

  • Kroucení a trhání vlasů

    A jéjej!
    A jéjej!
    Autor: istock.cz

    Děti do dvou let si kroutí nebo si trhají vlasy, aby se uklidnily. Dalším důvodem může být nuda. Ve věku zhruba 3 roky si všímají, jak na to rodiče reagují, a může se to pak stát součástí jejich chování zaměřeného na pozornost. U starších dětí může být tahání vlasů signálem, že trpí ADHD.

  • Chtějí číst stejnou knihu stále dokola

    Autor: istock

    Poslech příběhu, který už děti znají, jim pomáhá, aby se cítily bezpečně a měly věci pod kontrolou. A tato kontrola jim dává pocit pohodlí. Vědí, že jejich rodič jim přečte knihu, než půjdou do postele, a vědí, jak příběh probíhá a končí, takže se mohou uvolnit a v klidu usnout.

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku