Proč byste většinou neměli chtít antibiotika

Našemu nejstaršímu dítěti bude dvacet, nejmladšímu je rok. To je rozdíl skoro jedné generace. Je zábavné pozorovat, jak se za tu dobu spousta věcí změnila. Ještě před pár lety stačilo, aby člověk vzal k doktorovi dítě s tím, že ho bolí v krku, a pokud mu k tomu navíc nebylo celkově dobře a mělo horečku, tak dostalo antibiotika. Skoro by se dalo říci, že je lékaři předepisovali mezi dveřmi, v běžné ambulanci i na pohotovosti.

Dneska už to tak není. Naštěstí! Protože už víme, že například angína je způsobena bakteriemi, na něž jediné platí antibiotika, sotva v polovině případů, u zánětu průdušek je to ještě menší podíl, stejně tak u zánětů středního ucha. Pokud za infekci mohou viry, antibiotika stejně nic nezmůžou, proto je po doktorech pro své děti nechtějme. Ale požadujme po nich, aby nestříleli diagnózu od oka, ale aby provedli vyšetření, která mohou původce infekce spolehlivě odlišit. 

Mám na mysli zejména CRP test, který z kapky krve ukáže, zda jde o infekci bakteriální, nebo virovou, případně streptest. Pokud je váš praktik nemá, možná je čas jít o dům dál. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku