4 tipy, co naučit děti, než je pustíte na internet a facebook

 • Připravte je na to, že při brouzdání na síti mohou najít i to, co nechtějí
  Připravte je na to, že při brouzdání na síti mohou najít i to, co nechtějí
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  27. června  2016 
   06:00

  Všichni víme, že chytré přístroje ovlivňují životy nás i našich potomků. Dítě se ještě ani nenarodí a už je jeho ultrazvukové foto "lajkováno" na sociálních sítích. Mobil spolehlivě utiší pláč a zažene nudu i u těch nejmenších dětí. Roste generace, pro kterou bude život prostřednictvím sociálních sítí přirozenou součástí jeho vztahů. Většina rodičů s tím nemá a ani nemůže mít ze svého dětství a dospívání osobní zkušenost. Přinášíme pár tipů, které by vám mohly pomoci při nastavování pravidel.

 • Stanovte čas

  ...
  Odmalička učte děti, že televize, mobily, počítač a tablet se dají nejen zapnout, ale i vypnout. Zkuste s nimi vždy předem naplánovat, na co se budou dívat, co budou hrát a jak dlouho. Aby si vždy rozmyslely, jak čas s obrazovkou chtějí strávit a nenaučily se tam chodit z nudy. Nezapínejte televizi jako kulisu. Nikdo vám neřekne, kolik času "má" dítě trávit s tabletem denně. Jde o to, aby mělo také čas na prohlížení obrázků nebo čtení, hraní, pobyt venku, aby bylo i s rodiči a s kamarády.
 • Bezpečný internet

  Namísto aby děti venku sportovaly a hrály si, tráví čas u elektronických přístrojů.
  Používání internetu je další "level". Než dítě pustíte do kyberprostotu, určitě ho naučte, jak se v něm orientovat a kde na co může narazit. I když na to nechcete upozorňovat, je dobré mluvit o závadném obsahu a domluvit se, co dítě udělá, kdyby náhodou něco podobného na síti spatřilo. Z výzkumů vyplývá, že poučené děti sice narazí na závadný obsah stejně často jako ty nepoučené, celou situaci ale dokáží lépe psychicky zvládnout. A rozhodně popřemýšlejte o blokování nebo filtrování nevhodného obsahu.
 • Sociální sítě

  ....
  Než je necháte užívat si s kamarády on-line, ujistěte se, že mají jasno v tom, jaké informace o svém soukromí na internetu říkat. Co je to kyberšikana, jak ji poznat a jak jí čelit. Pomozte jim zabezpečit jejich účty, aby je šlo co nejobtížněji zneužít. Rozhodně to není jednoduché, a pokud sami tápete, pozvěte si někoho ze známých nebo příbuzných, aby vám pomohl. A popovídejte si s nimi také o tom, jaké výhody i nevýhody sociální sítě přinášejí.
 • ....
  A když už dítě u počítače nebo tabletu sedí, myslete na to, aby si utvořilo zdravé návyky – třeba už jenom tím, jak sedí. Aby mělo monitor i stůl ve správné výšce, aby mělo správně vysoko židli, aby se nehrbilo a také aby se naučilo dělat si protahovací přestávky. Mimochodem – osvojit si tyto návyky by se hodilo také většině rodičů, která pracuje u počítačů. Naše záda a krk by to jistě ocenily!

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku