9 cest, jak se stát vzorem pro své dítě: Co dělat a co rozhodně ne?

 • Rodina
  Rodina
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  22. srpna  2016 
   06:00

  Dospívající dají spíše na to, co děláte, než na to, co říkáte. Používat oblíbené rodičovské věty typu: Tohle bys měl udělat, je většinou neefektivní. Mnohem lepší je dávat jim pozitivní vzor – a to ve všem, co děláte. Zejména devět následujících oblastí byste neměli přehlížet.

 • Fyzické zdraví

  Rodina

  Čím dál více dospívajících má problémy s obezitou, nadváhou, nedostatkem pohybu, špatnou výživou a nedostatkem spánku. Pokud budete sami více cvičit, hlídat si svoje fyzické zdraví, budete zároveň inspirovat dítě, aby se i ono staralo víc o svoje tělo. Zakomponujte do svého každodenního života pravidelné cvičení, nakupujte zdravé potraviny (nebo zdravější) a vařte nutričně vyvážená jídla. Ujistěte se, že máte i dostatek spánku, a diskutujte se svými potomky o důležitosti zdraví.

 • Duševní zdraví

  Relaxující žena

  Zatímco spousta rodin si dobře uvědomuje nutnost pečovat o fyzickou schránku, bohužel dost často zapomínají pečovat i o duševní zdraví. Podnikněte kroky ke změně, dětem více demonstrujte, že umíte zvládat stres zdravými způsoby. Buďte dostatečně se svými přáteli a zapojujte se do volnočasových aktivit, které vypěstují vaši odolnost proti stresu.

 • Používání moderních technologií

  Otec a syn

  Téměř všichni dospívající používají chytré telefony, tablety a počítače. A vy jako rodiče se možná snažíte nastavit nějaké zdravotní limity pro jejich používání. Nedá se nic dělat, ale i v této oblasti musíte jít příkladem. Předveďte dětem správnou smartphonovou etiketu – nepoužívejte telefon, když s vámi dítě mluví, nepište esemesky při večeři, nekomunikujte prostřednictvím sociálních sítí, když komunikujete s někým jiným. Stanovte pravidla, která budete sami dodržovat: žádná televize ani mobil při jídle. A držte se jich!

 • Péče o sebe sama

  Relaxující žena

  Ukažte svým teenagerům, že se máte rádi a že o sebe taky rádi pečujete. Ať už to je každodenní meditace, návštěvy masáží nebo osobní hygiena – musí být jasné, že i vy se dokážete o sebe starat nejen po stránce fyzické, ale i emoční a duchovní.

 • Vztahy

  Hádající se pár

  Dospívající se naučí chovat k ostatním lidem tak, jak vidí, že se chovají dospělí sami. Sledují vzájemné vztahy, hodnotí, jak to děláte vy nebo táta. Chovejte se k sobě tedy s partnerem s láskou a úctou, nenadávejte si, nebuďte k sobě hrubí, ctěte vzájemný respekt. Je to velmi důležité pro dospívající potomky. Věnujte ale pozornost také způsobu, jak se chováte ke svým přátelům, dalším členům rodiny či sousedům.

 • Finance

  Dospívající dívka s kasičkou

  I v téhle oblasti můžete jít vzorem. Dítě se učí o financích jednoduše tím, že sleduje, jak to děláte vy, jak nakupujete, jak umíte hospodařit s výplatou apod. Ať už jste hluboce v minusu nebo jste na tom dobře, vaše chování a postoje k penězům naznačí, jak se k nim bude chovat i vaše dítě.

 • Komunikace

  Rodina

  Dávejte si pozor na způsob, jak hovoříte s lidmi kolem sebe, ať už jde o členy rodiny, přátele nebo cizí lidi. Není jedno, zda se často dostáváte do konfliktů, nebo jednáte s respektem. To, jak řešíte problémy vy, tak je bude pravděpodobně řešit i vaše dítě.

 • Práce a pracovní morálka

  Pracující rodina

  Dlouho předtím, než začne vaše dítě skutečně vydělávat a pracovat, se ale může dozvědět něco o pracovní morálce. Jak? Jednoduše tak, že bude sledovat vás. Pokud chodíte neustále pozdě do práce nebo se čas od času „hodíte marod“, dáváte tím dítěti špatný signál o tom, jak vnímáte pracovní vztahy. A pozor, nejde jen o pracovní morálku v zaměstnání, ale i doma. Pokud po sobě tatínek nikdy neuklidí talířek do myčky, jen těžko to může chtít po dítěti.

 • Hodnoty

  Hodnoty

  Výzkumy ukazují, že většina dospívajících je zmatená, pokud jde o rodinné hodnoty. Proto je důležité věnovat velkou pozornost i tomu, co dáváte na vrchol žebříčku hodnot. Například: Žijete podle svého přesvědčení? Čeho si v životě nejvíc ceníte? Co je pro vás prioritní? Způsob, jakým se chováte, hovoří jasně o vašem hodnotovém systému.

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje
5. - 6. týden: Na mateřství jsou nejhorší pocity beznaděje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku