Jak vybrat kolo pro děti? Víme, na co si dát pozor

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  21. května  2016 
   06:00

  Zjistili jste, že vaše dítě nemá správné kolo a chcete mu pořídit co možná nejvhodnější, které bude splňovat veškerá fyziologická specifika i funkčnost? Poradíme vám, na co si dát pozor, podle jakých znaků kolo vybírat a správně investovat. Věděli jste, že dětí potřebují lehké kolo či jak důležitá je poloha sedla a šířka řidítek. 

 • Váha kola

  ...

  U dětí, které váží jen o něco více než jejich bicykl, je váha kola tím nejzásadnějším parametrem. Ovlivňuje lehkost a jistotu s jakou dítě kolo ovládá a zároveň je celková jízda bezpečnější. Na lehkém kole se dítěti jezdí lépe a “ušlápne” delší cesty i převýšení. Nižší váhu ocení i rodič při přenášení, nebo v momentech, kdy dítě odmítne pokračovat v cestě a je třeba kolo nést. Lehká kola bývají vyráběna z hliníku, nikoliv z oceli.

 • Pozice sedla

  ...

  Děti mají kratší dosah než dospělí a na kole je pro ně vhodnější kole malinko odlišná pozice. Důležité je tedy dbát na zvýšenou pozici řídítek, upravený sklon sedlové trubky a mírně zkrácenou délku rámu. 

 • Šírka řidítek

  ...

  Důležitým parametrem je také šíře řídítek, ta musí být přizpůsobena velikosti a věku dítěte. Důraz by měl být kladen také pohodlné měkké rukojeti a dohmat dětské ruky na brzdové páky. Nejvhodnější jsou tedy ta kola, u kterých lze úhel nastavit dle individuální potřeby dítěte.

 • Délka klik

  ...

  Zažité studie udávaly, že optimální délka klik dětského kola je 20% vnitřní délky nohy, stejně jako u kol pro dospělé. Detailní studie na univerzitě však potvrdila, že zejména pro malé děti jsou vhodnější kliky o něco kratší. Zvyšuje to komfort a pocit bezpečnosti na kole. Dlouhé kliky znamenají velký rozsah pohybu kolen, protože zejména u začínajících dětí je sedlo nastaveno níže než do propnuté nohy, aby dítě dosáhlo bezpečně na zem. Vybírejte tedy optimalizovanou zkrácenou délku klik. U větších dětí lze v případě potřeby kratší kliky nahradit klikami delšími.

 • Q faktor

  ...

  Věc u nás prakticky neznámá. O co se jedná? Q faktor je vlastně informace o horizontální vzdálenosti pedálů od sebe, tedy jinými slovy Q faktor ovlivňuje to, jak moc do široka dítě na kole šlape. Výsledky studie (pod vedením Dimitise Katsanise - kapacita v cyklistické sportovní branži) překvapivě prokázaly, že u malých postav - tedy u dětí, je toto poměrně důležitý parametr, který ovlivňuje komfort jízdy a sílu která se při šlapání z nohou přenáší do jízdy.

 • Dětské vs. dospělé kolo

  “Děti nejsou pouze zmenšenými “dospěláky”. Mají specifické požadavky a fyziologická specifika, která u většiny výrobců dětských kol nejsou zohledněna. U vlastních dětí jsem si ověřil, jak dobré a hlavně lehké kolo ovlivňuje potěšení dítěte z jízdy a tím i pohodový výlet pro rodiče," komentuje výběr Ondřej Brunecký, expert v oblasti dětských kol ze společnosti Cyklospeciality.cz. 

   

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku