Dokonalá svatba

10 tipů, jak reagovat v momentě, kdy dítě vůbec neposlouchá

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  17. června  2016 
   06:00

  I děti, které se většinou chovají tak, že nepotřebují žádnou korekci, mají své chvilky. Natož takové, které jsou jak živé stříbro nebo od přírody vzteklejší. Každopádně způsob, jakým zareagujete na chování dítěte v momentě vzdoru, zvyšuje, nebo naopak snižuje pravděpodobnost, že se stejně zachová i příště. 

 • 1. Denní dávka pozitivní pozornosti

  ...

  Jedním z nejjednodušších způsobů, jak omezit vzdorné chování, je pozitivní pozornost. Není to nic složitého, znamená to, že si s dítětem chvíli hrajete, povídáte nebo se s ním jen tak mazlíte. 

  Mnohé děti totiž "prudí" kvůli tomu, aby získaly alespoň negativní pozornost, přičemž si to samozřejmě neuvědomují. Není přitom potřeba věnovat se dítěti hodiny v kuse, mnohdy stačí tu a tam pár minut intenzivní soustředěné pozornosti, aby se dítě nasytilo. 

 • 2. Chvalte dítě, které to potřebuje

  ...

  Dnes se sice doporučuje, aby to rodiče s chválením potomků nepřeháněli, ale některé děti taková slova vyloženě potřebují. 

  Pokud mají například problém s respektováním pokynů, má smysl dávat jim nějaké jednoduché žádosti, které snadno splní – třeba jen to, aby vám něco podaly – za což jim vyjádříte vděk, a ony tak neuslyší jen výčitky, že zase něco neudělaly nebo to udělaly špatně. Zároveň je tím učíte, že když něco zvládnou, následuje pochvala, a zažijí tedy jiný vzorec chování. 

 • 3. Dávejte jasné pokyny

  ...

  Někdy rodiče pokládají za dětský vzdor takové chování, které jím vlastně není. Příklad? Pokud voláte z kuchyně na dítě, které si hraje v pokojíčku, ať přijde k jídlu, ale ono nedorazí, dost možná váš pokyn prostě neslyšelo. Nebo přesněji řečeno – nevnímalo ho, protože bylo zaujato hrou. Daleko lepší bude, když za ním přijdete a navážete oční kontakt a pak teprve mu řeknete, co má udělat. Tohle je důležité především u dětí, které mají problémy s pozorností a soustředěním. 

 • 4. Nabídněte více možností

  ...

  Jedním z osvědčených způsobů, jak zvládnout vzdorovité chování, je nabídnout výběr ze dvou možností. Jen to nesmíte používat úplně pořád a také je třeba používat to v situaci, kdy je v silách dítěte se rozhodnout. Tedy například: "Chceš červené, nebo hnědé boty?" Děti tak získají pocit, že mají situaci pod kontrolou.  

 • 5. Babiččino zlaté pravidlo

  ...

  Pro opakující se situace můžete doma zavést nějaké pevně dané neměnné pravidlo a ozvláštnit ho tím, že ho nazvete třeba pravidlem babiččiným s tím, že jste ho museli coby malí dodržovat i vy. Týká se to třeba každodenního úklidu hraček před večerním koupáním. 

 • 6. Zkuste systém odměn

  ...

  Některým rodičům se perfektně vyplatilo používání odměn, ideálně pak tehdy, když v tom měli nějaký systém. Nebojte se, neznamená to, že budete dítě od rána do večera – pokud bude tedy méně vzdorovité – cpát bonbony. Odměnou může být i nějaká společná činnost.  

 • 7. Dohodněte si privilegia

  ...

  Uzavřete s potomkem něco jako smlouvu v tom smyslu, že bude předem jasné, jaká může na základě svého chování získat privilegia navíc – na rozdíl od běžného stavu a třeba ve srovnání s mladším sourozencem. Můžete potomkům například dovolit chodit spát o půl hodiny později, pokud však po uplynutí této doby půjdou spát bez jakékoliv další debaty. Pokud to nedodrží, o výhodu přijdou. 

 • 8. Vyhněte se boji o moc

  ...

  Rozhodně se s dítětem nepouštějte do boje o moc, protože tím byste se dostali do spirály nevyhovujícího chování a dětský vzdor by byl jen horší a horší. Naopak – jasně použijte nějaké varování, a pokud neuspějete, problematickou činnost jasně utněte. 

 • 9. Buďte důslední

  ...

  Základem rodičovského úspěchu je důslednost, přičemž je celkem jedno, jak moc přísní ve srovnání s jinými rodinami u vás doma jste. Důležité je, abyste dodržovali pravidla, která jste zavedli, a naplnili varování, která jste pronesli. Proto je daleko úspěšnější ten rodič, který řekne něco v tom smyslu, že pokud si dítě neuklidí hračky jako obvykle, nebude se moci dívat na pohádku před spaním, a pak to prostě dodrží, než ten, kdo každých pět minut říká něco o tom, že se z dítěte zblázní, pokud okamžitě nezačne poslouchat. 

 • 10. Vyhledejte odborníka

  ...

  Neustálý extrémní vzdor může signalizovat vážnější problém, jako je porucha chování. Pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli všechno možné, a přesto nic nezabírá, nebojte se obrátit se na odborníka. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Nevozte děti do 13 let v autě vepředu, i když mají metr a půl: Je…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku