Mužská rýmička: Proč otcové s nudlí u nosu trpí více než matky?

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
1. prosince  2016 
 08:55

Jak to, že mnozí muži snášejí běžnou rýmu a s ní spojené potíže tak špatně a musí kvůli nim nezřídka ulehnout, zatímco ženy s nimi dále fungují doma i v práci? Jsou muži větší bolestínci? Nebo je v tom ještě něco jiného, když muži na druhou stranu mnohdy hrdinně snášejí větší bolest a přecházejí vážné příznaky?

Víte, že existuje souvislost mezi pohlavními hormony a rýmou? Nebo taky mezi rýmou a infarktem? Vtip je v tom, že ženské pohlavní hormony, které až do přechodu chrání ženská srdce, podobně působí i v případě rýmy.

Odborníci z australské University of Queensland, kteří se rýmou do hloubky zabývali, tvrdí, že ženské pohlavní hormony přimějí imunitu k silné reakci na rýmu, aby ji tělo rychle zlikvidovalo.

Jako by si nemohly dovolit ulehnout a nechat rodinu či kolegy, ideálně obojí, na holičkách. K horšímu průběhu rýmy u mužů nejspíše naopak přispívá i fakt, že dokud nepadnou, často nad prvními příznaky naopak mávají rukou a o to více je pak skutečný nástup rýmy skolí.

...
MÁ VÁŠ MANŽEL RÝMIČKU? SLÁVA! MŮŽE VÁM VYHRÁT WELLNESS POBYT ZDARMA

Jinými slovy: když se o ženu pokouší rýma, koupí si kapky a zázvor a průběžně se aspoň trochu kurýruje, aby mohla jet jako stroj dále. Když se rýma pokouší o muže, nedělá nic, takže když se mu rozjede, nastupuje fáze dvě, totiž nejhorší mužská nemoc na sedm: rýmička. 

Mužům podle vědců hrozí, že se u nich rýma v takovém případě zkomplikuje například zánětem dutin, který způsobují bakterie a u něhož bývá nutná léčba antibiotiky. Přesto jsou mnozí z nich nadále schopní hlásat, že nic brát nebudou, protože přece nejsou bábovky. Případně si vezmou příliš slabou dávku, což už před několika lety doložila jedna česká práce od odborníků z Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty v Praze. Muži, když už se rozhodnou si lék vzít, zdánlivě logicky vycházejí z dávkování na krabičkách, které však vůbec nemusí odpovídat tomu, kolik účinné látky by potřebovali. Množství léků se uvádí na průměrného sedmdesátikilového člověka, ale například u paracetamolu nebo ibuprofenu skutečně efekt hodně záleží na tom, kolik člověk váží. 

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

River, přesněji řečeno River Rocket. Nebo Řeka Raketa. Přesně takhle se jmenuje nejmladší pátý potomek kuchařské hvězdy Jamieho Olivera a jeho ženy…celý článek

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Je to kluk! Královští sourozenci se přijeli podívat na miminko
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku