Pro ženyReceptyBleskAha!Reflex
Přihláška nebo registrace
Můžete použít login z jiných webů Czech news center

obnovit heslo+

Jak skutečně poznat zánět středního ucha: Kdy zkusit babské rady a kdy vyrazit k lékaři?

 • Zánět středního ucha většinou trápí malé děti
  Zánět středního ucha většinou trápí malé děti
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  12. března  2016 
   18:00

  Je to taková rodičovská noční můra. A to doslova, protože často přichází v noci. Dítě se budí s pláčem, je zjevné, že ho něco bolí, ale čím menší je, tím spíše nedokáže říci, co vlastně to je. Má smysl pomýšlet na zánět středního ucha a je pravda, že pokud se vaše podezření potvrdí, má rovněž smysl celkem rychle vyrazit na pohotovost. Přečtěte si, jak zánět poznáte, co na něj můžete zkusit a kdy jet k doktorovi. 

 • Jak má vypadat léčba?

  ...

  Zánět středního ucha sice většinou dítě na zdraví fatálně neohrožuje, ale skutečně hodně bolí, a navíc – neléčí-li se – může vést k potížím se sluchem. Pokud například bubínek praskne a špatně se hojí. Na druhou stranu rozhodně neplatí, že v každém případě je potřeba ucho píchnout a že vždycky je potřeba nasadit antibiotika. Ne vždycky totiž za tím je pneumokoková infekce. 

  Někdy se zánět rozvíjí postupně, ucho nezačne hned hodně bolet, ale spíše v něm tlačí, v takovém případě se často podaří zánět rozehnat bez píchání i antibiotik. Pokud se však bolest objeví a hned je silná, většinou to vyžaduje radikálnější léčbu, tedy minimálně píchnutí, které uleví od tlaku. 

 • Jak zánět poznáte a co se v uchu vlastně děje?

  ...

  Někdy se zánět ucha rychle rozvine skoro jakoby nic, případně se přidá k banální rýmě, jindy se o dítě pokouší několik dní. Pokud chcete zkusit, zda dítě skutečně bolí ucho, zmáčkněte mu hrbolek u ústí ušní trubice nebo ho zatahejte za lalůček směrem dolů. Je to trochu drastické, protože pokud má dítě zánět středního ucha, zabolí to, ale budete mít jasno. Pokud dítě vyloženě pláče bolestí i bez toho, případně si sahá na ucho, vyrazte k lékaři. Praktik nemá smysl, lepší je ORL, případně stejně zaměřená dětská pohotovost. 

  Při zánětu ucho píchá a pulzuje. Zánět lze zjednodušeně popsat třeba tak, že Eustachova trubice oteče, a z ucha tak nemůže snadno odcházet tekutina, v níž se pak o to snáze množí bakterie či viry. Vzniká hnis. Horečka být může, ale nemusí. 

 • Co můžete zkusit, pokud bolest není akutní?

  ...

  Lékař dítě vyšetří a může navrhnout hned několik postupů, tedy například píchnutí s antibiotiky či bez nich, případně antibiotika či jiné kapky lokálně aplikované do ucha (kapky Otipax, Otobacid), ale celková antibiotika nepředepíše, protože to nemusí být potřeba. Může se také ukázat, že ačkoli podle vás dítě bolí jedno ucho, zánět má v obou. Můžete také vyžadovat provedení jednoduchého CRP testu, který ukáže, zda jde o bakteriální nebo virovou infekci. 

  Pokud to ještě na lékaře není, rozhodně nezkoušejte dávat dítěti do ucha česnek, jak radí některé babské rady, celé vnitřní prostředí byste mohli ještě více podráždit. Spíše zkuste následující: vyrobte kapky z převařené vody s trochou francovky a ty kapejte do ucha. Většinou to u nerozběhlého mírného zánětu zabere. Na druhou stranu – jestliže dítě nadále ucho pobolívá, a navíc má už třeba tři čtyři dny zvýšenou teplotu, vezměte ho k lékaři, může jít o celkovou bakteriální infekci. 

 • Dejte pozor na dobré doléčení

  Jestli nechcete, aby vaše dítě promarodilo celou zimu, dbejte na posílení jeho imunity!

  Pokud vy nebo vaše děti trpíte na potíže s ušima, vyplatí se hledat a najít dobrého ORL specialistu. Takového, který uši ochotně zkontroluje i potom, co potíže odezněly, a dokáže i díky přístrojovému vybavení posoudit, zda má dítě sluch v pořádku a zda v uchu třeba nezůstala tekutina, která by tam mohla do budoucna páchat potíže. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.