Pro ženyReceptyBleskAha!Reflex
Přihláška nebo registrace
Můžete použít login z jiných webů Czech news center

obnovit heslo+

Epidemie střevní chřipky! Jak chorobě předejít a účinně se jí zbavit?

 • Naprostou většinu takzvaných střevních chřipek způsobují rotaviry
  Naprostou většinu takzvaných střevních chřipek způsobují rotaviry
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. ledna  2016 
   12:00

  Rýma i kašel bývají nakažlivé, stejně jako klasická chřipka, ale není to nic proti tomu, jak snadno se šíří takzvaná chřipka střevní. Její epidemie jsou typické právě pro tuto roční dobu a není výjimkou, že nemoc během několika dní, či dokonce hodin skolí celou rodinu. Naštěstí mívá nemoc krátké trvání a rekonvalescence až na výjimky bývá rychlá. 

 • Jak se šíří?

  ...

  Takzvaně orálně-fekální cestou. V praxi to znamená, že se člověk nakazí, když si do úst přenese virus třeba ze stolice, což se nám vzhledem k našim hygienickým návykům zdá nemožné. Jenže typickým "přinašečem" nákazy do rodin jsou malé děti, které sahají kdekam a olizují kdeco. Jakmile máte střevní virózu, kterou nejčastěji způsobují takzvané rotaviry, doma, je dost těžké se nákaze ubránit. Někdy rozhodují maličkosti - třeba to, zda po návštěvě toalety při splachování zavřete poklop nebo ne. Pokud ne, dáte virům šanci rozletět se po celé koupelně. 

 • Inkubační doba činí většinou dva dny

  ...

  K přenosu infekce stačí i zanedbatelné množství viru. Udává se pouhých deset částic, které ulpí třeba na předmětech v koupelně stejně jako na rukou, kde bez problémů přežívají. I když si budete neustále mýt ruce, může se stát, že si je zavlečete do úst. Můžete používat dezinfekční prostředek na ruce, který koupíte v lékárně, nicméně zdá se, že na rotaviry dezinfekce moc neplatí. Na druhou stranu se neprokázal přenos vyloženě vzdušnou cestou. Inkubační doba činí jeden až čtyři dny, většinou jsou to dny dva. 

 • Typické příznaky: zvracení a průjem bez horečky

  ...
  Pro infekci, která postihuje všechny věkové skupiny, je typický hodně rychlý nástup, kdy se člověku zničehonic udělá špatně, většinou nejdříve zvrací – a teprve později se přidává průjem. Někdo má rovnou průjem. Horečka či bolesti kloubů a svalů nebývají, naopak bývá bolest hlavy kvůli dehydrataci. Někdy je prvním příznakem mírný kašel, který zase odezní. 

 • Jak se léčí?

  Bolest břicha rozhodně nepodceňujte.

  Nabízejí se léky na zvracení nebo průjem, ale lepší je se jim vyhnout, protože oba nepříjemné příznaky jsou sebeobranným mechanismem, kterým se naše tělo snaží zbavit toxinů. Lékem je proto klid na lůžku, a jakmile to jde, podávání tekutin, například formou rehydratačního roztoku, který se dá v prášku pro děti i dospělé koupit v lékárně. 

 • Koho nemoc napadá?

  Ilustrační foto

  Nemoc postihuje všechny věkové skupiny, většinou se naštěstí vyhýbá novorozencům první dva měsíce života, ve kterých by byla infekce kvůli dehydrataci hodně nebezpečná – jakmile má takové dítě vodnatý průjem, měl by ho vidět lékař. Jinak návštěva lékaře nutná není. Je však dobré vědět, že člověk vylučuje virus stolicí až deset dní po odeznění akutních příznaků. 

 • Pomůže klasika aneb cola a piškoty?

  ...

  Klasikou v mnoha rodinách je pití studené coly. Je v ní sice hodně cukru, což může protahovat průjem, ale na druhou stranu dokáže uklidnit žaludek. Ještě účinnější je v tomto směru studený černý čaj. Pokud jde o jídlo, dají se jíst například slané tyčinky, děti ocení i piškoty, ačkoli cukr je tu spíše komplikací. 

 • Opatrně s mléčnými výrobky

  ...

  Rotaviry napadají zralé buňky výstelky v tenkém střevě a mimo jiné snižují vstřebávání cukrů, což vede k urychlení střevní činnosti – zjednodušeně řečeno. Pozor – zpět do úplně zdravé kondice se po takové nákaze střevo dostane až za dva až osm týdnů. Úporné zvracení a průjmy většinou netrvají déle než dva dny, nemoc celkem – zahrnující slabost a nechutenství – pět dní. Ale někdy trvá vodnatý průjem, na který platí vynechání mléčných výrobků, po dobu obtíží. Naopak má smysl po odeznění akutních příznaků nasadit probiotika. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.