Vědci mají jasno: Děti jsou chytré po matkách!

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. října  2016 
 06:00

Je jasné, že děti toho nemálo dědí po svých rodičích. A že to bývá mix obou. Nové a hodně zajímavé je zjištění, že něco se dědí většinou po otci a něco jiného zase po matce. Konkrétně se teď mluví o inteligenci, protože tu děti dědí po matce. Alespoň to tvrdí nové výzkumy. 

"Ty jsi ale chytrá! To máš po mámě, ne?" Pokud se někdo někdy podobným rýpáním pokusil shodit vás nebo vaši dceru, možná ani netušil, jak moc se trefil. Protože dcery bývají většinou přesně tak inteligentní, jako jsou inteligentní jejich matky. 

Výzkum, který přinesl titul Psychology Spot, poukazuje na to, že zatímco něco děti dědí většinou po matce, něco jiného zase většinou po otci. V případě inteligence je dvakrát pravděpodobnější, že ji zdědí po matce, nikoliv po otci. 

Máte doma puberťáka? Tohle jsou vaše práva a povinnosti!

Máte doma puberťáka? Tohle jsou vaše práva a povinnosti!

Po pár klidných letech s mladším školákem k vám domů dorazila puberta? Napadlo vás někdy, že když máte doma dospívající dítě, neměli byste řešit jen…celý článek

Vysvětlení? Geny pro inteligenci jsou vázány na chromozom X, který ženy přinášejí do zárodku dvakrát, muži jen jednou. Geny od muže jsou proto v oslabení a v tomto případě se deaktivují. 

Výsledky tak potvrzují dřívější zjištění z velkého výzkumu, který v 90. letech minulého století iniciovala vláda USA. Mezi tisícovkami mladých lidí tehdy nechala zjistit, nakolik inteligence souvisí s rasou, vzděláním a sociálně ekonomickými podmínkami. Nad jiné se tam ukázalo, že inteligence dítěte velmi často přesně odpovídá IQ matky. 

5 vět, které milující rodič nikdy neřekne

5 vět, které milující rodič nikdy neřekne

Být rodičem je dřina. A je jedno, jak náročné děti máte nebo kolik jich máte. Vždycky to bude velký úkol, v němž my rodiče děláme spoustu chyb, a to…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Páni kluci s abíčkem už tenhle víkend! Vezměte děti a doražte
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku