Neuvěříte, jak háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným dětem

Foto: Pinterest/Pool Hospital
Sdílej na facebooku
17. února  2017 
 06:00

Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital v anglickém Dorsetu přišel s průkopnickým výzkumem, který naznačuje, že právě chobotnice mají velký vliv na přežití předčasně narozených dětí. 

Koho by to napadlo, ale je to prý tak. Přítulné háčkované chobotnice pomáhají nedonošencům, aby se cítili bezpečněji. Jak se uvádí na webových stránkách porodnice, takhle myšlenka vznikla v Dánsku, kde vědci zjistili, že předčasně narozené děti objímající roztomilé chobotnice v inkubátoru, měly pravidelný srdeční tep, lépe dýchaly a měly vyšší hladinu kyslíku v krvi. A ještě něco, tyto děti byly i klidnější a nevytahovaly si trubičky a hadičky z končetin.

Jak je to možné? Chapadla chobotnice zřejmě připomínají dětem pupeční šňůru a měkká pletenina zase matčinu dělohu. Porodnice se tedy rozhodla to vyzkoušet a zahájila projekt „háčkované chobotnice do každého inkubátoru“. Každá rodina obdržela speciální dárek, zabalenou chobotničku, spolu s vysvětlením, o jaký projekt jde. Rodiče nejprve byli ohromeni, ale žádný neodmítl. „Je to neuvěřitelné, že něco tak jednoduchého může utěšit dítě a pomoci mu, aby se cítilo líp,“ říká Daniel Lockyer z porodnice Pool.

...

 

Porodnice říká, že potřebuje více háčkovaných chobotnic a přijímá jakékoli háčkované chobotničky. Jediná podmínka: chobotničky musí být 100 % bavlněné a chapadla nesmí být delší než 22 cm. Ještě než se dostanou k dětem, nemocnice je sterilizuje. Pokud nějakou doma máte, pošlete ji do Dorsetu, budou z ní nadšení.

 

 

 

 

 

 

 

Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

Před pár dny jsem byla na maturitním plese nejstaršího syna. Bylo to fajn a nebylo špatné být tam mezi rodiči skoro nejmladší. Už před dvaceti lety…celý článek

Jak zlepšit imunitu dětí narozených císařem? Potíráním poševním sekretem!

Jak zlepšit imunitu dětí narozených císařem? Potíráním poševním sekretem!

Císařský řez je u nás nejčastějším operačním porodem. Snahou porodníků samozřejmě je, aby maminky rodily přirozenou cestou, ovšem ne vždy se to podaří,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
360p
Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku