Jak zlepšit imunitu dětí narozených císařem? Potíráním poševním sekretem!

 • Jak zlepšit imunitu dětí narozených císařem? Potíráním poševním sekretem!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. února  2017 
   06:00

  Císařský řez je u nás nejčastějším operačním porodem. Snahou porodníků samozřejmě je, aby maminky rodily přirozenou cestou, ovšem ne vždy se to podaří, a císařský řez je tak nutností. Ten však má i své nevýhody. Jednou z nich je i to, že dítě narozené operačně má jinou bakteriální flóru než dítě narozené vaginálně. A bakterie mají velký vliv na budoucí imunitu dítěte.

 • Bakterie pro dobrou imunitu

  ...

  Odborníci uvádějí, že děti narozené císařským řezem jsou vystaveny mírně zvýšenému riziku rozvoje obezity, astmatu či autoimunitního onemocnění. Bylo také prokázáno, že metoda vedení porodu má vliv na imunitu dítěte. Děti narozené císařem jsou totiž osídlovány jinými typy bakterií a v jiném poměru než děti porozené vaginálně. Ty jsou vystaveny mnohem většímu počtu užitečných bakterií ve formě ochranných mikrobů, které "vychovávají" imunitní systém.

   

 • Překvapivě jednoduchá „náprava“

  ...

  Není divu, že se vědci neustále snaží vymyslet něco, aby i v případě císařského řezu nebyly novorozené děti ochuzeny o zdraví prospěšné bakterie. Pilotní studie, kterou provedli odborníci na University of California v San Diegu, ukázala, že existuje skutečně jednoduchá věc, která může všechno změnit. Pokud dojde k přenosu bakterií z pochvy matky na novorozence okamžitě po císařském řezu, může se mikrobiální hladina velmi podobat té, kterou má dítě po vaginálním porodu.

 • Jak to probíhá? Stačí sterilní gáza

  ...

  Výsledky studie, které byly zveřejněny v roce 2016 v Nature Medicine, obsahují vzorky osmnácti dětí a jejich matek. Sedm dětí se narodilo vaginální cestou, jedenáct plánovaným císařským řezem. Čtyři novorozenci narození císařským řezem byli ihned po porodu vystaveni kontaktu s vaginální tekutinou matky, a to jednoduchou metodou. Při zákroku se dětem otřely pusa, oči, obličej a kůže tamponem ze sterilní gázy, který si matka zavedla na krátkou chvíli do pochvy v období těsně po porodu. Potření by mělo být provedeno do dvou minut po narození. Tyto děti pak byly po dobu jednoho měsíce sledovány, odborníci jim z různých částí těla odebírali stěry ke zjištění aktuálního bakteriálního složení.

   

 • Slibný začátek pro budoucí rodičky

  ...

  Jak uvedl doktor Rob Knight, flóra takto „ošetřených“ dětí se skoro nelišila od flóry dětí, které se narodily vaginálně. Výsledek? Přestože je tato studie slibným začátkem pro co nejpřirozenější přístup k císařskému řezu, je nutná delší doba sledování. Cílem studie totiž bylo „jen“ popsání změn bakteriální flóry novorozenců, ne praktický dopad na zdraví dětí. Pro nastávající maminky, které budou rodit císařským řezem, je to však rozhodně příznivá zpráva.

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku