Je ostuda rodit s epidurálem? Jak funguje a je to vůbec bezpečné?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. února  2017 
   06:00

  Pokud už jste někdy rodila, pak víte, že ne každý porod je rychlý a bezbolestný. Tak nějak s tím my ženy ale počítáme, a i když jsme předem připraveny rodit přirozeně, tedy tak, jak to příroda kdysi zařídila, během posledních hodin, kdy nás kontrakce doslova drtí, velmi často změníme názor a se slzami v očích prosíme porodníka téměř na kolenou: Já chci epidurál!

   

 • Když ho chceme, neodsuzujte nás!

  ...

  Odsuzovat nějakou rodičku za to, že si přeje „usnadnit si“ život, může snad jen ten, kdo nikdy nerodil, nebo naprosto netolerantní blb, který vidí jen jedním směrem. Já sama mám za sebou tři porody a vzhledem k tomu, že jsem rodila jak s epidurálem, tak bez něj, mohu vyjádřit svůj názor objektivně a bez předsudků. Poprvé jsem rodila o dva měsíce dříve a epidurál mi aplikovali, aniž bych o něj stála. Prý pro jistotu, kdyby byl nutný císařský řez. Bohužel, ještě celý další den po porodu jsem nehýbala nohama, takže jsem s hrůzou přemítala, co budu dělat, pokud jsem ochrnula navždy. Při druhém porodu jsem ho chtěla, ale nestihli mi ho píchnout, protože už byl syn téměř na světě, a při třetím porodu jsem ho měla – a naprosto bez komplikací, ještě jsem s hadičkou chodila po porodnici. A nestydím se za to, že jsem rodila s epidurálem!

 • Co je vlastně epidurální analgezie?

  ...

  V podstatě je to metoda, kdy se do epidurálního prostoru vně obalu míchy aplikuje místní anestetikum, které způsobí, že se omezí nebo úplně vymizí porodní bolesti, aniž by to mělo negativní vliv na dítě. Podle autora knihy The Epidural Bool Richarda Siegenfelda lokální anestetikum zavedené do epidurálního prostoru zablokuje bolestivé signály během patnácti minut a působí dvě až tři hodiny. Efekt lze bez problémů prodloužit přidáním další dávky. „Díky tomu, že zbaví rodičku bolesti, zbaví ji také stresu a z něj vyplývajících důsledků,“ dodává lékař. Existují ale také lékaři, kteří metodu považují za zapeklitou, a to kvůli tomu, že prý stále ještě není dostatečně prozkoumaná a v některých případech může mít negativní účinek, někdy prý může i zastavit porod.

   

  Ukazuje porodní váha dítěte, jak velké a tlusté jednou bude?

  Ukazuje porodní váha dítěte, jak velké a tlusté jednou bude?

  Před padesáti lety bylo spíše vzácností, když se narodilo dítě, které by mělo přes čtyři kilogramy. Dnes to není nic neobvyklého a čím dál víc se rodí…celý článek

 • Další plusy epidurálu

  ...

  Kromě odstranění porodních bolestí je výhodou i to, že v případě potřeby císařského řezu lze přidat místní anestetikum do katetru na epidurální anestezii, která je pro ženu šetrnější než celková narkóza. Jak uvádí porodník a anesteziolog Antonín Pařízek, autor knihy Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, epidurál přináší výhody i pro matky se zdravotními problémy, jako jsou vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby, plicní onemocnění, oční choroby, či tehdy, když matky rodí předčasně, nebo i v případě selhávání placenty.

 • Kdy se může epidurál aplikovat?

  ...

  Žena by měla být o metodě vždy řádně informována, porodní branka musí být otevřená na 3 až 4 cm u prvorodičky, 2 až 3 cm u druhorodičky a vícerodičky, vedoucí část plodu by měla být vystouplá v pánevním vchodu, podat se tedy může „nejdříve“ třicet minut před nebo třicet minut po protržení vaku blan a rodička by neměla v I. ani ve II. době porodní ležet v poloze na zádech, naopak jsou dnes u epidurálu vítány všechny alternativní polohy – s výjimkou ve vodě. Metodu může aplikovat pouze lékař anesteziolog.

   

  Nebojte se ozvat v porodnici! Na co máte nárok?

  Nebojte se ozvat v porodnici! Na co máte nárok?

  „Líná pusa, holé neštěstí,“ říká známé přísloví. Vzpomeňte si na něj, až pojedete do porodnice. Nebojte se ozvat, a když ne vy, tak partner, ptejte…celý článek

 • Jak se aplikuje?

  ...

  Zní to tak trochu děsivě, ale fakt to moc nebolí. Jediné, co doporučuji – až ji budete chtít (pokud budete), moc se nedívejte na tu epidurální jehlu. Epidurál se aplikuje  vsedě na levém boku, kdy „uděláte kočičí hřbet". Pak se místo vpichu dezinfikuje, místně se znecitliví kůže a podkoží a poté se podá lokální anestetikum s opiáty do epidurálního prostoru. Látky, které se aplikují, znecitliví nervy, které v míšním kanálu odstupují z míchy a vedou do břicha. Zavede se katetr, který je velmi tenký, a tak ho nebudete ani cítit. Ten se připevní na vaše rameno. Vše trvá asi 5 až 10 minut a většinou to nebolí. Celkem se může během porodu přidat znecitlivující látka 4x. Zhruba po čtyřech hodinách po porodu se hadička odstraní.

 • Minusy epidurálu a pro koho se nehodí

  ...

  Téměř u každé medicínské metody existují i nějaká „proti“. V případě epidurálu to je především to, že jde o technicky náročnou metodu a také organizačně náročnou (v porodnici musí být anesteziolog, který ví, jak metoda funguje). Porodník Antonín Pařízek dále ve své knize uvádí jako další minusy i riziko nízkého krevního tlaku, oslabení děložních kontrakcí či bolestí hlavy (může dojít k poranění obalů míchy, což způsobí bolest hlavy, stává se to asi u dvou rodiček ze sta). Epidurální analgezie není vhodná pro ženy, které mají alergii na místní anestetikum, při poruchách krevní srážlivosti, v případech, když trpí plod nedostatkem kyslíku, když se začíná předčasně odlučovat placenta, či při rychlém překotném porodu.

  Chcete se dozvědět víc? Pak zalistujte v knize Antonína Pařízka Kniha o těhotenství, porodu a dítěti.

  Kniha o těhotenství a porodu

   

   

   

   

  Monika Absolonová to od matek příšerně schytala za reklamu na umělé mléko

  Monika Absolonová to od matek příšerně schytala za reklamu na umělé mléko

  Když se zpěvačka Monika Absolonová na Facebooku pochlubila, že natočila reklamu na mléko pro děti, asi netušila, že spíše než obdiv svých fanoušků…celý článek

  Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

  Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

  Brit Simon Hooper, otec čtyř dcer, je už nějakou dobu hvězdou internetu. Teď na Instagram dává fotky ukazující, jak jeho rodina zvládá karanténu kvůli…celý článek

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku