A jak jste rodily vy?

Také jste se v televizi dívali na dokument Pět zrození od režisérky Eriky Hníkové? Je to hodně drsná podívaná, plná osamělosti, odcizení a nepovedených porodů v porodnici pražské vinohradské nemocnice. Zdejší porodnice jsou někdy skutečně příšerné a doktoři nebo sestry v nich nevypadají, že by svou práci měli rádi. Jenže, mému nejstaršímu dítěti bude osmnáct, nejmladšímu je sedm týdnů a o porodnicích už taky něco vím. A myslím si, že dneska je možné vybrat si nějakou podle svého přesvědčení - ty velké holt budou vždycky fabriky a nemůžete od nich očekávat úplné soukromí. A že natočit dokument o několika porodech v pražské porodnici s nejhorší pověstí není úplně fér, pokud ho chceme vydávat za zprávu o stavu českého porodnictví v roce 2015. Uznávám, že zvláště v Praze je těžké najít si porodnici jinou, malou, osobní, protože tu zkrátka není, stejně jako zatím nemohou existovat porodní domy, kde by vládly především porodní asistentky. 

Ale všímám si ještě jedné věci. Světem se šíří přesvědčení, že porod musí být hezký, aby bylo dítě šťastné, zjednodušeně řečeno. Což vždycky nevyjde a to ani v sebelepším prostředí a s někým, koho si člověk vybere, po boku. Jenže pak chodí světem matky, které místo aby se v klidu a s láskou staraly o své děti, užírají se tím, že jim ublížily, protože jejich porod nebyl dostatečně přirozený. To mi přijde škoda. Dvě ze čtyř mých dětí se narodily císařem a nakonec asi nevěřím tomu, že jim to na celý život ublížilo, respektive odmítám si takovou myšlenku připustit či si to snad vyčítat.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy