Jděte do háje s maminkami, prosím. Braňme se tomu

Jak se jmenujete? Pokud se chystáte třeba do porodnice, je to jedno. Tam se z vás stane "maminka". Už vás nikdo nebude oslovovat vaším jménem, ale uslyšíte "maminko, vylezte si sem na lehátko" a "maminko, jak vám jde to kojení?".

S jedinou výjimkou: pokud se personál domákne, že máte nějaký vysokoškolský titul, začnou používat ten. Je to komické, místy trapné. "Paní inženýrko, teď zatlačte" – zatímco paní inženýrka leží polonahá na porodním sále a mele z posledního. Nemluvě pak o oslovování titulem nad klystýrem a všemi těmi porodními procedurami, u nichž by se člověk nejradši neviděl. 

Zdravotníky to asi nenapadne, nakonec nemyslí to zle. Takže ozvat se musíme my. Dělejme to. A ozvěme se i za ty, kteří k tomu už tolik odvahy nemají. Mám na mysli třeba seniory, kteří se po překročení prahu nemocnice či ordinace pro zdravotníky taky často stávají bezejmennými "babičkami" a "dědečky".  

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy

 

Zobrazit domovskou stránku