Holky mají být maminkou... A dál? Dál už nic, svět dobudou kluci

Jeden by neřekl, kolik reakcí na sociálních sítích i jinde vyvolá básnička z čítanky pro druháky. Své k ní řekli i komentátoři, kteří se jindy věnují politice a vůbec velkým věcem. 

Básník Jiří Žáček v básničce mimo jiné napsal: "K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky... " A tak dále. Nepíše se v ní sice nic o tom, že k tomu snad automaticky patří žehlení, praní, vyšívání či tak něco, ale taky tam není nic o tom, že kluci jsou na světě, aby z nich byli tatínci, a že holky můžou být i něčím úplně jiným. A to mi vadí. 

A to přestože mám děti a jsem jim hodně ráda maminkou. Ale kromě toho ráda dělám i spoustu jiných věcí, na které mám sice málo nebo ještě méně času, ale rozhodně se jich nechci vzdát. I když už neobjevím nový kontinent ani se nestanu kosmonautkou, chci, aby moje dcera tuhle možnost měla a aby o ní věděla. A aby o ní věděli i její bratři, spolužáci a vůbec všichni kluci světa. 

Básnička v čítance mi vadí i kvůli tomu, že ne všechny holky se maminkami stanou, ať už je důvod jakýkoli. To pak jsou k ničemu? Nechápu vlnu odporu, která se zvedla proti těm, kdo básničku kritizovali. A vyjádření autora říkanky, že jde o nějaké "genderové džihádistky", považuju už vyloženě za hloupé. A argument, že je to jen básnička pro děti, mě neuklidňuje, protože mi dost záleží na tom, co děti čtou a jaké poselství jim předáváme. 

Mimochodem – víte, k čemu jsou podle básníka kluci? 

Páni kluci jsou tu k tomu,

aby svět byl veselý.

...

Páni kluci jsou tu k tomu,

aby svět se točil vpřed

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku