Pruďte doktory, chtějte CRP a streptesty

Zase antibiotika. Tuhle zimu už třetí, ale taky třeba pátá. Člověk nemusí být vyznavačem bio životního stylu, aby věděl, že to není dobře. Že tyhle léky dokážou předejít fatálním průšvihům, které děti před osmdesáti a více lety nemusely přežít, případně zásadně zkrátí léčbu a zabrání následkům do budoucna. 

Ale že jejich příliš časté používání ubližuje jak těm, kdo je berou, tak i všem ostatním - těm prvním proto, že krom škodlivých bakterií ničí  i prospěšnou střevní mikroflóru, všem tím, že zvyšuje rezistenci bakterií na antibiotika a ta na ně zabírají méně a méně. 

Občas o tom čteme, že antibiotik se předepisuje zbytečně moc, ale můžeme mít pocit, že nás se to netýká, protože je my i naše děti bereme jen, když musíme. Jenže to vůbec nemusí být pravda. Zdaleka na všichni doktoři je předepisují jen tehdy, když to jinak nejde, často i kvůli rodičům, kteří se jich dožadují. 

Přitom je už prokázáno, že zdaleka ne každá angína je bakteriální a jsou proto potřeba antibiotika a ještě méně často jsou potřeba u zánětu průdušek. Chtějme po doktorech, aby každé předepsání antiobiotik zvážili, aby hne d provedli CRP přímo v ordinaci - to už by měl být naprostý standard a aby poslali výtěr třeba z krku do laboratoře, odkud jim do dvou dnů dají vědět, co přesně problémy způsobilo. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku