Už máte přichystané omluvenky do školky?

Od letošního září bude poslední ročník školky před nástupem do první třídy povinný. A je to mnohem složitější, než se na první pohled zdálo.

Rodiče, kteří chtějí své děti mít nadále doma nebo je dávat třeba do lesní školky, která je mimo státní systém, čeká cosi jako přezkušování potomků, zda se jim otec s matkou dost věnují. Bohužel už není možné dítě do školky prostě nedat, přihlásit se musí. 

Co by měli kluci a holky umět? Chytat míč, udržet se na jedné noze, obléci se, zavázat si tkaničky, používat toaletní papír, zvládat odloučení od rodičů, dodržovat pravidla, vyslovovat všechny hlásky, vyprávět příběh, malovat základní obrazce, rozlišovat pravou a levou, barvy, tvary, velikosti a podobně. Což ne všichni předškoláci umějí, snad nebude přezkoušení moc přísné.

Jak to bude s formálním zapsáním? 

Mně třeba není jasné, jak to bude s místy ve školkách, které musí předškoláky brát povinně – budou tam děti zapsané formálně jen kvůli tomu, že se to musí, aniž by o to rodiče stáli, zabírat místo třeba tříletým nebo čtyřletým dětem, jejichž rodiče o školku naopak usilují, a občas marně? Co jsem se ptala, jasno v tom zatím školky ani jejich zřizovatelé rozhodně nemají. 

Ale nedosti na tom. Protože i když dítě do školky povinně dáte, bude mít sice režim volnější než ve škole, ale když by se snad školce zdálo, že do ní nechodí dost často, může vás začít popotahovat a chtít písemnou omluvenku nebo třeba potvrzení od lékaře. Což mi přijde uhozené, ačkoli doufám, že většina učitelek a ředitelek školek použije zdravý rozum a nebudou řešit, když rodina odjede na pár teplých týdnů na chalupu nebo když bude dítě každý pátek podnikat výlet s babičkou. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku