Domácí úkoly: Není to náhodou trest pro rodiče?

Před několika lety jsem slyšela jednu moudrou paní učitelku z prvního stupně říkat, že takhle malé děti si mají všechno školní učení odbýt ve škole. A že jim domácí úkoly až na výjimky, které budou spíše zábavné, dávat nebude. Moc se mi to líbilo, protože jsem za sebou zrovna měla pár let se syny, kteří domácí úkoly dostávali. A bylo to trochu peklo. 

Teď nastoupila kamarádčina dcera do první třídy a tohle peklo zjevně trvá. Domácí úkoly jsou v českém školství populární i v roce 2017. A já nevím, jestli mají paní učitelky představu, jak vypadají dnešní rodiny, a tím pádem jak vypadá den jejich žáků. 

Je pravda, že zrovna prvňáci mívají denně nejvýše čtyři vyučovací hodiny a i s obědem bývají maximálně do půl jedné hotoví. Někdo jde domů, někdo na kroužky a pak do družiny, většina rovnou do ní, protože jejich rodiče chodí do práce. Často oba.

Když se takové dítě po kroužcích/z družiny dostane domů, jsou nejdříve čtyři, ale klidně taky pět šest hodin. I kdyby dítě nakrásně šlo rovnou ze školy domů, nabízí se ho nechat běhat venku, zvláště když je hezky.

Takže tu máme šestou podvečerní, hladové a už poněkud jeté dítě, utahaného a lehce nervního rodiče a stránku z písanky, která čeká na to, až se její řádky naplní. Což málokdy jde hladce, protože už toho prostě všichni mají dost. Často se to neobejde beze scén, které s radostným vzděláváním nemají společného nic. Když mají zúčastnění štěstí, je za deset minut po všem, ale bohužel to klidně může zabrat i hodinu. Pak večeře, umýt a spát. Trochu škoda, co? 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku