Domácí úkoly: Není to náhodou trest pro rodiče?

Před několika lety jsem slyšela jednu moudrou paní učitelku z prvního stupně říkat, že takhle malé děti si mají všechno školní učení odbýt ve škole. A že jim domácí úkoly až na výjimky, které budou spíše zábavné, dávat nebude. Moc se mi to líbilo, protože jsem za sebou zrovna měla pár let se syny, kteří domácí úkoly dostávali. A bylo to trochu peklo. 

Teď nastoupila kamarádčina dcera do první třídy a tohle peklo zjevně trvá. Domácí úkoly jsou v českém školství populární i v roce 2017. A já nevím, jestli mají paní učitelky představu, jak vypadají dnešní rodiny, a tím pádem jak vypadá den jejich žáků. 

Je pravda, že zrovna prvňáci mívají denně nejvýše čtyři vyučovací hodiny a i s obědem bývají maximálně do půl jedné hotoví. Někdo jde domů, někdo na kroužky a pak do družiny, většina rovnou do ní, protože jejich rodiče chodí do práce. Často oba.

Když se takové dítě po kroužcích/z družiny dostane domů, jsou nejdříve čtyři, ale klidně taky pět šest hodin. I kdyby dítě nakrásně šlo rovnou ze školy domů, nabízí se ho nechat běhat venku, zvláště když je hezky.

Takže tu máme šestou podvečerní, hladové a už poněkud jeté dítě, utahaného a lehce nervního rodiče a stránku z písanky, která čeká na to, až se její řádky naplní. Což málokdy jde hladce, protože už toho prostě všichni mají dost. Často se to neobejde beze scén, které s radostným vzděláváním nemají společného nic. Když mají zúčastnění štěstí, je za deset minut po všem, ale bohužel to klidně může zabrat i hodinu. Pak večeře, umýt a spát. Trochu škoda, co? 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy

 

Zobrazit domovskou stránku