Smířit se s malými alimenty je zbytečné hrdinství

Čas od času píšeme o alimentech. Jak malé často jsou a jak je i tak spousta rodičů vůbec neplatí, takže se neúplným rodinám žije hodně špatně. Zhruba dvě třetiny z nich jsou ohroženy chudobou.

Neplatiči dluží skoro patnáct miliard korun. To všechno jsou neoddiskutovatelná fakta. Stejně jako to, že těmi neplatiči jsou vesměs otcové, ať už si o tom, že dítě po rozvodu většinou končí v péči matky, myslíme cokoli. 

Reakce od čtenářů jsou různé, ale jedna je překvapivě častá. Přichází od žen, které samy za sebou často mají zkušenost s rozvodem a mizernými alimenty. "Taky jsem dostávala málo a prostě jsem to vydržela, měla jsem dvě práce, sama jsem si nic nekoupila, nikam jsme nejezdili a zvládlo se to!" Takhle nějak by se to dalo shrnout. 

Ale to je přece úplně špatně! Rozvedené matky, které zůstaly samy s dětmi, nemají být hrdinky, které vystačí s pětistovkou na týden a hrdě se dokážou obejít bez toho, kdo se na ně vykašlal. Mají bojovat o peníze pro své děti, aby jim mohly dopřát více než nezbytné minimum. Mají se ozvat a říkat, že je špatně, když otcové na své děti kašlou. Chtít více peněz než nějaký tisíc dva na dítě měsíčně není žádný hřích. 

Protože jinak se budeme pořád motat v začarovaném kruhu, kdy neplacení alimentů nebude zase tak velký průšvih, protože ty matky to nakonec přece nějak zvládnou. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku