Smířit se s malými alimenty je zbytečné hrdinství

Čas od času píšeme o alimentech. Jak malé často jsou a jak je i tak spousta rodičů vůbec neplatí, takže se neúplným rodinám žije hodně špatně. Zhruba dvě třetiny z nich jsou ohroženy chudobou.

Neplatiči dluží skoro patnáct miliard korun. To všechno jsou neoddiskutovatelná fakta. Stejně jako to, že těmi neplatiči jsou vesměs otcové, ať už si o tom, že dítě po rozvodu většinou končí v péči matky, myslíme cokoli. 

Reakce od čtenářů jsou různé, ale jedna je překvapivě častá. Přichází od žen, které samy za sebou často mají zkušenost s rozvodem a mizernými alimenty. "Taky jsem dostávala málo a prostě jsem to vydržela, měla jsem dvě práce, sama jsem si nic nekoupila, nikam jsme nejezdili a zvládlo se to!" Takhle nějak by se to dalo shrnout. 

Ale to je přece úplně špatně! Rozvedené matky, které zůstaly samy s dětmi, nemají být hrdinky, které vystačí s pětistovkou na týden a hrdě se dokážou obejít bez toho, kdo se na ně vykašlal. Mají bojovat o peníze pro své děti, aby jim mohly dopřát více než nezbytné minimum. Mají se ozvat a říkat, že je špatně, když otcové na své děti kašlou. Chtít více peněz než nějaký tisíc dva na dítě měsíčně není žádný hřích. 

Protože jinak se budeme pořád motat v začarovaném kruhu, kdy neplacení alimentů nebude zase tak velký průšvih, protože ty matky to nakonec přece nějak zvládnou. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy

 

Zobrazit domovskou stránku