Školka od dvou? Tak to máme, holky, smůlu

Vypadalo to nadějně, dokonce několik let. Ale letos na jaře do toho šlápl novopečený poslanec Václav Klaus mladší se svou partou tomu učinili rázný konec. Školky nebudou mít povinnost přijímat děti od dvou let, takže rodiče, kterým by se něco takového hodilo, mají v České republice i nadále smůlu. 

Poslanci mimo jiné vyšli vstříc obcím, které si stěžovaly, že už takhle jsou jejich školky plné a taky učitelkám, které říkaly, že dvouleté děti ve školce se nedají zvládnout. K tomu snad jen několik poznámek. 

Třeba tahle, změna měla platit od roku 2020 a návrh nebyl letošní, dokonce ani loňský, takže na přípravu bylo času dost. Nebo tahle, už dneska chodí do obecních školek přes čtyřicet tisíc dětí mladších dvou let, což je dost na to, abychom si troufli tvrdit, že i tyhle dětí školky zvládnou. 

Taky bychom rádi upozornili všechny kritiky myšlenky, že by do běžných školek mohly chodit už dvouleté děti, že změna měla zavést možnost je tam dávat, rozhodně nešlo o povinnost pro rodiče, jak si překvapivě mnoho lidí myslí. Stejně jako je nesmysl dokola tvrdit něco o tom, že jde o opatření, které mělo pomoci ambiciozním manažerkám, honícím kariéru. Protože víte to, ty si to už dávno nějak zařídily, ale školky od dvou jsou  - nebo tedy mohly být, škoda - ze všeho nejvíc opatřením pro úplně obyčejné rodiny. 

Ale to je teď už jedno. Protože stát všem rodičům vzkázal, že jediné, co podporuje, je dlouhá rodičovská - podmínky pro ni jsou parádní, to uznáváme, ale co když to rodině nevyhovuje? Ne každý chce být tři až čtyři roky doma, spoustu matek (protože o ty tady jde především) jejich práce baví, nebo je  jejich příjem pro rodinu důležitý.

Ani jedno z toho není hřích, stejně jako není hřích dát dvouleté dítě do školky, to z něj citového deprivanta vážně neudělá. Ostatně, zkuste najít nějakou studii, která by to tvrdila. Bude stejně nezvěstná jako legendární Peroutkův článek. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy

 

Zobrazit domovskou stránku