Zákony: jaké je postavení manželů po rozvodu?

Zákony: jaké je postavení manželů po rozvodu?
Žádný z manželů nemůže bez souhlasu partnera odvézt z bytu pračku nebo lednici, kterou rodina využívá
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
13. srpna  2015 
 19:42

Nový občanský zákoník, který platí už několik let, upravil například pravidla, pode kterých se řídí rozvody. Včetně toho, zda pár musí nebo nemusí k soudu, kdo si za jakých pravidel může odvézt vybavení bytu či kdo z manželů  a jakých podmínek může zůstat bydlet v bytě, v němž původně bydleli spolu. 

Co se mění v manželství 

  • Když se dohodnete, kvůli rozvodu nebudete muset k soudu. Při dohodě nově manželé nemusí losovat, kdo z nich bude odpůrcem a kdo navrhovatelem, návrh na rozvod můžou podat společně.
  • Na změnu příjmení po rozvodu dává nový zákon šest měsíců.
  • Obvyklé vybavení domácnosti je nově pod ochranou. Žádný z manželů nemůže bez souhlasu partnera odvézt z bytu pračku nebo lednici, kterou rodina využívá. Pokud v bytě zůstávají děti, platí to, i když se stěhuje pryč natrvalo. Nic na tom nemění, zda ji koupil před nebo po svatbě.
  • Rozvedený manžel (nebo manželka), který se stará o děti, nezůstane na ulici, i když byt je majetkem bývalého partnera. Nedohodnou-li se na bydlení, může požádat soud, aby v něm za odpovídající nájem bydlel, než se děti osamostatní.
  • Zavádí se tzv. veřejný seznam, ve kterém budou zanesené všechny smlouvy vymezující společné jmění manželů. Jen taková smlouva (obvykle jde o smlouvy předmanželské) bude mít vliv na právní vztahy s dalšími subjekty.
  • Alimenty vypočítá soud z 85 tisíc měsíčně, když ten z partnerů, který má platit na dítě, nedoloží nebo zatají výši příjmů. To je dvakrát víc než před 1. lednem 2014.
  • Přesnější pravidla má nově i vyživovací povinnost mezi rozvedenými manželi. Podmínkou je, že právě manželství dostalo jednoho z partnerů do nevýhodnější situace. Žena, která se věnovala dětem, podporovala manžela a po letech doma těžko hledá práci, nárok na alimenty mít bude.
Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku