Zákony: jaké je postavení manželů po rozvodu?
Nový občanský zákoník, který platí už několik let, upravil například pravidla, pode kterých se řídí rozvody. Včetně toho, zda pár musí nebo nemusí k soudu, kdo si za jakých pravidel může odvézt vybavení bytu či kdo z manželů a jakých podmínek může zůstat bydlet v bytě, v němž původně bydleli spolu.
Co se mění v manželství
- Když se dohodnete, kvůli rozvodu nebudete muset k soudu. Při dohodě nově manželé nemusí losovat, kdo z nich bude odpůrcem a kdo navrhovatelem, návrh na rozvod můžou podat společně.
- Na změnu příjmení po rozvodu dává nový zákon šest měsíců.
- Obvyklé vybavení domácnosti je nově pod ochranou. Žádný z manželů nemůže bez souhlasu partnera odvézt z bytu pračku nebo lednici, kterou rodina využívá. Pokud v bytě zůstávají děti, platí to, i když se stěhuje pryč natrvalo. Nic na tom nemění, zda ji koupil před nebo po svatbě.
- Rozvedený manžel (nebo manželka), který se stará o děti, nezůstane na ulici, i když byt je majetkem bývalého partnera. Nedohodnou-li se na bydlení, může požádat soud, aby v něm za odpovídající nájem bydlel, než se děti osamostatní.
- Zavádí se tzv. veřejný seznam, ve kterém budou zanesené všechny smlouvy vymezující společné jmění manželů. Jen taková smlouva (obvykle jde o smlouvy předmanželské) bude mít vliv na právní vztahy s dalšími subjekty.
- Alimenty vypočítá soud z 85 tisíc měsíčně, když ten z partnerů, který má platit na dítě, nedoloží nebo zatají výši příjmů. To je dvakrát víc než před 1. lednem 2014.
- Přesnější pravidla má nově i vyživovací povinnost mezi rozvedenými manželi. Podmínkou je, že právě manželství dostalo jednoho z partnerů do nevýhodnější situace. Žena, která se věnovala dětem, podporovala manžela a po letech doma těžko hledá práci, nárok na alimenty mít bude.