Jak se osvědčilo zabavování řidičáku za neplacení alimentů? Docela funguje!

Dostat z neplatících rodiče alimenty na dítě je v Česku i v roce 2018 horor. navíc s nejistým a často neúspěšným koncem. Jedna metoda ale celkem funguje. Je jí zabavování řidičáku, které je u nás možné od roku 2013.
Od roku 2013, kdy začal zákon platit, přichází ročně o řidičák plus minus pět set dlužníků, kteří odmítají platit alimenty.
Zabavení řidičáku samozřejmě nemůže fungovat na ty, kdo nevlastní žádný majetek a příjmy, které by mohl exekutor zabavit. Naopak platí na ty, kteří nechtějí výživné platit kvůli sporům s bývalým partnerem či partnerkou. To si pak každý rychle rozmyslí, zda nebude platit výživné, pokud mu hrozí odebrání řidičského oprávnění.
„Často se stává, že si expartneři nebo manželé v rozvodovém řízení vyřizují své účty právě skrze neplacení alimentů,“ uvedl advokát Pavel Staněk z České asociace věřitelů. Pokud ovšem exekutor pohrozí odebráním řidičáku, každý si svoji „pomstu“ rychle rozmyslí.
Změnu před pár lety prosadil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil - původně dlužníkům hrozilo rovnou vězení, nově jim pak hroz nejdříve dočasná ztráta řidičáku. Taková hrozba mnoho viníků přiměje k tomu, že peníze pošlou, navíc neskončí bez výdělku za mřížemi .
Přes 13 miliard
Inspirace? Pospíšil ji našel na Slovensku kde tento trest zavedli a s úspěchem - o čtyři roky dříve. "Tam tato banální úprava zákona vedla k tomu, že se snížil počet neplatičů výživného," komentoval tehdy návrh Pospíšil. Každý rok je odhadem zahájeno 3 600 exekučních řízení k vymožení výživného. Celkem rodiče dluží svým dětem přes 13 miliard korun.
Pokud neplatič prokáže, že řidičák potřebuje k práci, nebo je řidič z povolání, exekutor mu řidičák zabavit nemůže. Navíc exekuční příkaz k pozastavení řidičského oprávnění povinného může exekutor vydat pouze tehdy, jestliže je v exekuci vymáhán nedoplatek výživného na nezletilé dítě.