Císařský řez

Císařský řez
Nevýhodou je operační zákrok, pooperační bolesti, první dny omezená aktivita při péči o dítě, možné hnisání pooperační jizvy a vznik komplikací
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
28. července  2015 
 17:43

Císařský řez patří k nejstarším operacím, sluncem o nichž můžeme najít záznamy v historických pramenech. Prováděl se už ve starověku i středověku, obvykle ale na mrtvé ženě, například kvůli křtu. První zdokumentovaný případ případ císařského řezu na živé ženě pochází z roku 1610. Operatérem byl německý chirurg Trautmann a operovanou údajně jeho žena. 

Kdy je k němu dobrý důvod: 

 • špatná poloha plod
 • překážky v porodních cestách
 • nedostatečné okysličení plodu
 • onemocnění matky (například astma, srdeční vady, oční vady...)
 • vícečetné těhotenství (dvojčata, trojčata...)
 • předčasné odlučování placenty
 • infekce porodních cest
 • ohrožení života matky nebo dítěte 

Výhody a nevýhody

 • Po císařském řezu určitě nebudete mít na pochvě změny jako při normálním porodu, kdy při roztahování porodních cest často dojde k „potrhání“ a následuje šití.
 • Po císařském řezu zůstává pochva pružná.
 • Výhodou je i to, že při plánovaném „císaři“ dopředu víte přesné datum narození dítěte.
 • Nevýhodou je samozřejmě operační zákrok, pooperační bolesti, první dny omezená aktivita při péči o dítě, možné hnisání pooperační jizvy a vznik komplikací.
 • Většinou vám také už při následujících těhotenstvích nedoporučí lékaři spontánní porod, takže si s větší pravděpodobností „císaře“ zopakujete, i kdybyste už nechtěly.

Co byste měla vědět o císařském řezu? 

 1. V České republice přichází na svět císařským řezem je přibližně 15 % dětí.
 2. Podle některých lékařů je císařský řez pro matku až šestkrát rizikovější než porod přirozenou cestou a jen na přání matky by se u nás neměl provádět, ale dělá se to. Oficiálně by měly být důvody jen zdravotní. Zvýšené riziko se však zřejmě týká pouze akutních císařských řezů, nikoli těch plánovaných. 
 3. Císařský řez je i pro dítě rizikovější než nekomplikovaný porod přirozenou cestou.
 4. Stále častěji se provádí císařský řez v místní anestezii, a matka tak může být připorodu svého dítěte při vědomí.
 5. Bolesti se ani při císařském řezu nevyhnete. Samotná operace díky anestezii samozřejmě nebolí, bolesti přijdou, až když se proberete z narkózy, a můžou trvat několik dní.
Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku