Bylinky, které vám pomohou zvládnout těhotenství

Než do sebe při každé bolesti hned cpát chemii, zkuste raději sílu bylinek
Než do sebe při každé bolesti hned cpát chemii, zkuste raději sílu bylinek
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
13. července  2015 
 15:58

Naše prababičky říkávaly: „Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni,“ a měly pravdu. Ale pozor! Další lidová moudrost, že když bylinky nepomůžou, alespoň neuškodí, už tak pravdivá není. Zvláště v těhotenství je potřeba zacházet s bylinkami opatrně. 

Období rostoucího bříška s sebou nese kromě těšení se na příchod miminka také řadu drobných i závažnějších zdravotních potíží. Těhotné ženy tehdy často hledají pomoc v „zelené lékárničce“. U nich je však dvojnásob důležité, aby zvolily tu správnou bylinku. Navíc by vždy měly svůj problém zkonzultovat s lékařem.

I zdánlivě nevinné popíjení bylinných čajů může mít negativní vliv na průběh těhotenství. Na druhé straně některé bylinky mají v tomto období vyloženě blahodárný účinek. K takzvaným „ženským“ bylinkám jistě patří kontryhel. Zmírňuje menstruační bolesti, pomáhá při vaginálních výtocích a pozitivně ovlivňuje zavinování dělohy bezprostředně po porodu.

Po čem sáhnout a čemu se raději vyhnout? 

Maliny
Další výbornou volbou pro nastávající maminky je čaj z listů maliníku. Měl by se však pít teprve až od ukončeného 36. týdne těhotenství a termosku s tímto čajem je dobré nezapomenout s sebou do porodnice.

Maliník má totiž pozitivní vliv na činnost dělohy při porodu, napomáhá k účinným pravidelným kontrakcím v první době porodní.

Dobrý účinek na činnost hladké svaloviny dělohy a tím na snadnější průběh porodu má rovněž lněné semínko, které působí také proti zácpě – častému neduhu v posledním trimestru těhotenství. Podobně lze těsně před termínem porodu a v první době porodní využít také tinkturu z pupenu lnu, který navíc zklidňuje podrážděné sliznice. S užíváním tinktur ale v těhotenství zacházejme opatrně, obsahují líh (tedy alkohol). Je proto vhodnější nakapat určené množství tinktury do malého hrnečku vlažného čaje, nechat pár minut odstát, aby se líh vypařil, a teprve potom vypít.

Bylinky na nachlazení

Bazalka
Bylinky, kterými nic nezkazíte a můžete po nich sáhnout, když vás trápí lehčí nachlazení, jsou lipový květ na vypocení a jitrocel na kašel (ten ale jen krátkodobě a v menším množství).

Výbornými a chutnými čajovými směsmi pro běžné pití jsou ovocné čaje z listí borůvek a z jablečných slupek.

Borůvky v kombinaci s brusinkami mají navíc antibakteriální a mírně protizánětlivý účinek a jsou podpůrnými prostředky v případě léčby infekce močových cest, ke které bývají těhotné ženy náchylnější. (Pozn. Klasické urologické čaje nejsou v době gravidity vhodné, protože obsahují i byliny v těhotenství nedoporučované, např. břízu bělokorou nebo medvědici lékařskou. Pití urologických čajů vždy konzultujte se svým lékařem.)

Bez obav si můžete dát šálek šípkového čaje nebo třapatku nachovou (echinaceu) A na které byliny je potřeba úplně zapomenout? Především na ty „zahřívací“, prokrvující, jako jsou např. skořice či zázvor – překrvení v oblasti pánve může totiž vyvolat předčasný porod nebo potrat. Štiplavou chuť zázvoru si tak můžete dopřát maximálně občas ve formě zázvorových lízátek při ranních nevolnostech v počátcích těhotenství. Pozor také na známý fenykl, který bývá často podvědomě spojován s miminky. Ovšem v době těhotenství je zakázaný, stejně jako další byliny, které bývají součástí čajů a pastilek při problémech s trávením či při chřipce, např. tymián a yzop.

Fenykl přichází na řadu až v šestinedělí. Další zakázanou bylinou je máta, může způsobit změny v krevním obrazu a nadměrné pití mátového čaje v době gravidity může vést až k poškození ledvin (podobně jako užívání medvědice lékařské). Ani mučenka, chmel, šalvěj, kozlík lékařský, truskavec (rdesno ptačí) nejsou bez rizika.

Sdílej na facebooku
Autor: Klára Kaiserová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku