Těhotenské tabu: Nadýmání a potíže s plyny. Jak se jich zbavit?

 • Sdílej na facebooku
  16. května  2017 
   06:00

  Asi už jste se všimla, že během těhotenství se zpomaluje váš trávicí systém. Tělo se snaží vstřebat co nejvíce živin z jídla jak pro miminko, tak i pro vás. Ovšem nevýhodou jsou tím způsobené zácpa, nadýmání a plynatost. Většině žen se bohužel tyto potíže nevyhnou, a tak vám přinášíme pár rad, jak je zmírnit.

 • Jezte málo, zato často

  ...

  Vyhněte se zbytečným náletům na ledničku po několikahodinovém hladovění. Raději se snažte jíst menší porce mnohem častěji. Naštěstí v těhotenství jsou chutě tak proměnlivé, že není problém si dopřávat časté svačinky, že. Navíc tak máte další důvod, kterým si ukusování v těhotenství odůvodnit, a nemít tak černé svědomí. Přeci jen to děláte pro své dobro! Tělo má tak šanci zpracovat jídlo, aniž by došlo k nahromadění plynu v trávicím systému.

 • Dostatek zeleniny každý den

  Salát

  Ano, správně. Všude dokola zmiňované zdravé stravování je základ. A platí to i během doby, kdy nosíte děťátko pod srdcem. Vyvážený jídelníček by se měl skládat také z dostatku čerstvé zeleniny, která hlavně v syrové formě napomáhá předcházet nadýmání.

 • Vyhněte se problémovým potravinám

  ...

  Když nastávající maminku honí mlsná, málokdy si umí v této chvíli to, na co má zrovna chuť, odepřít. Zbystřit byste ale měla, pokud vás trápí plynatost, ale vy byste si ráda otevřela sklenici limonády nebo plechovku s fazolemi, které jsou pro náš žaludek těžce zpracovatelné. Vyhněte se potravinám, jako jsou všechny typy luštěnin, brokolice, zelí, kapusta. Dále jablkům a průmyslově zpracovaným sladkostem v podobě sladkých šťáv, polévkám z pytlíku a podobným produktům se spoustou konzervantů.

 • Pomalu, pomaličku

  Je paleo dieta něčemu prospěšná?

  Zpomalte, když jíte. Pořádně rozkousejte každé sousto a dejte si hezky na čas. Vychutnávejte jako praví Francouzi. Budete-li jíst pozvolna a nebudete hltat s otevřenou pusou, budete také polykat mnohem méně vzduchu, který má samozřejmě také svůj podíl na plynatosti.

 • Zapisujte si

  ...

  Jestliže jsou zácpa, nadýmání a plynatost vašimi pravidelnými problémy, zkuste si chvilku psát takový deníček toho, co všechno jste ten den snědla. Zapište si, v kolik jste každé jednotlivé jídlo pozřela, a pak si poznamenejte vždy čas, kdy vás jedna z výše uvedených nepříjemností začala trápit. Můžete tak po krátké době velmi snadno vypozorovat, po jakém jídle nebo v jakém období to vašemu tělu nesvědčí.

 • Zaujměte uvolňovací pozici

  ...

  Když cítíte, že na vás plyny začínají útočit, rychle si klekněte na zem a čelem se dotkněte podlahy a zadek vyšpulte co nejvíce do vzduchu. Tato pozice umožňuje plynům snadněji projít skrze celé vaše tělo, a navíc významně zmírňuje i často doprovázející bolesti.

 • Mátový čaj

  Mátový čaj

  Některé bylinky nejsou v těhotenství zrovna vhodné. To ale naštěstí neplatí pro mátu! Ta se přímo doporučuje všem těhulkám, které trápí nadýmání a plynatost. Já osobně mátový čaj piji denně. Sice mě úplně problémů se zažíváním nezbavil, ale aspoň je pomáhá trochu držet pod kontrolou.

 • Cvičení

  Stejně jako zdravý a vyvážený jídelníček, i cvičení reguluje vznik problémů trávicího systému. Některé typy cvičení, jakou jsou gravid jóga, pilates, plavání, chůze či cvičení na míči, můžete praktikovat každý den i během těhotenství. Nejlepší obrana před bolestivými záchvaty je dělat všechno pro to, abyste jim předcházela.

  A vězte, nakonec to všechno skončí.

  Těhotenství týden po týdnu: Jak ženě rostlo břicho • VIDEO: 

  Manažer, popelář, herečka nebo lékařka? Jméno ovlivňuje, co z dítěte bude, tvrdí vědci

  Manažer, popelář, herečka nebo lékařka? Jméno ovlivňuje, co z dítěte bude, tvrdí vědci

  Jméno, jaké pro potomka vyberete, poměrně hodně ovlivní to, jak si časem povede mezi vrstevníky a dále v životě. Není v tom žádná magie, rozhoduje…celý článek

  Babičky, tohle nedělejte! 10 věcí, které naštvou rodiče vašich vnoučat

  Babičky, tohle nedělejte! 10 věcí, které naštvou rodiče vašich vnoučat

  Prarodiče hrají v životě dítěte velmi důležitou roli. No, uznejte sami, kdo z nás nevzpomíná na dětství a léto strávené u babičky nebo dědečka? Ovšem…celý článek

   

   

   

   

   

/
Autor: Michaela Kaňoková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku