Co se s námi děje od 1. do 10. lunárního měsíce těhotenství?

 • Co se s námi děje od 1. do 10. lunárního měsíce těhotenství?
  Přečtěte si, co se bude dít ve vašem těle během deseti měsíců lunárního těhotenství
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  10. srpna  2015 
   11:00

  Těhotenství. Zázrak, který trvá 280 dní. Vypadá to neuvěřitelně. Na počátku je jedno vajíčko a milióny spermií. Jen jedna jediná ale po dlouhé a komplikované cestě pronikne až do vajíčka. Jakmile do něj vnikne, obal vajíčka se uzavře pro všechny další, pomalejší spermie. Vyvolená splyne s vajíčkem a vytvoří jedinou buňku. Trvá ale ještě zhruba čtyřicet týdnů, než se z ní stane kompletní miminko. Podívejte se, jak vypadá vývo plodu měsíc po měsíci. 

 • 1. měsíc - od poslední menstruace do 4. týdne

  ...


  * Matka
  Na budoucí mamince nejsou vidět žádné změny. Může jí vynechat menstruace, občas se cítí na omdlení, může zvracet. Má zvětšená prsa. K některým vůním nebo chutím má odpor, naopak, po jiných touží.

  * Plod
  Oplodněné vajíčko »doputuje« do dělohy. Tam se začne zahnízďovat v měkké děložní výstelce. Trvá asi 8-9 dní, než se tam dostatečně »uvelebí«. Na konci prvního měsíce měří zárodek jen pár milimetrů a je zřejmý základ hlavičky a končetin.

 • 2. měsíc - 5. až 8. týden

  ...

  * Matka
  Nic zásadního se neděje. Zvětšená prsa jsou citlivá, běžné je časté rudnutí obličeje a pocení. Častý pocit únavy je normální. Ručička na váze se může posunout o kilo nahoru.

  * Plod
  Od chvíle, kdy se vajíčko zahnízdí v děloze, začíná rychlý vývoj všech orgánů. V 6. týdnu je embryo velké asi jako jádro z jablka. Nejprve vzniká srdce, mozek a páteř. Vyvíjejí se končetiny. V 7. týdnu už embryo povyroste na velikost bobulky hroznového vína. Už má v jednoduché formě utvořené plíce, střevo, játra, ledviny a vnitřní pohlavní orgány. Začíná se utvářet obličej. V 8. týdnu je plod velký asi jako jahoda. V obličeji už je možné rozeznat nos, ústa, a plod má dokonce i jazyk.

 • 3. měsíc - 9. až 12. týden

  ...

  * Matka
  Postava se ještě příliš nemění. Únava i ranní nevolnosti by měly ustupovat. Hormonální změny jsou důvodem jak přecitlivělosti, tak i optimismu. Váhový přírůstek se pohybuje mezi 1-3 kilogramy.

  * Plod
  Miminko roste přímo raketovou rychlostí. Na konci 12. týdne už má 9 centimetrů a váží asi 30 gramů. Oči má přikryté víčky, ruce zakončené malými prstíky. Vyvíjejí se mu svaly, dokáže se mračit, špulit rty a otevírá a zavírá ústa. Dokonce už umí i močit.

 • 4. měsíc - 13. až 16. týden

  Tuto sezónu má chřipka mnohem pomalejší nástup, než jsme zvyklí, proto nemusí být na první pohled rozpoznatelná.

  * Matka
  Těhotenství začíná být vidět. Bříško roste, prsa se viditelně zvětšují. Váha se pohne nahoru zhruba o další kilo. Mohou se objevit pigmentové změny. Ztmavnou prsní bradavky i jejich okolí, středem bříška se někdy táhne tmavý pruh.

  * Plod
  V 16. týdnu je miminko velké asi 16 centimetrů a váží zhruba 120 gramů. Čím dál více připomíná malinkého človíčka. Má řasy i obočí, hrudníček se zvedá a klesá, srdíčko bije asi dvakrát rychleji než srdce matky. Miminko si někdy saje paleček. Je možné rozeznat, jestli je to chlapeček nebo holčička.

 • 5. měsíc - 17. až 20. týden

  ...

  * Matka
  S tím, jak roste bříško, zmenšuje se pas. Z prsou může vytékat průhledná vodnatá tekutina, které se říká kolostrum. Některé maminky doslova září. Mají nádhernou pleť i vlasy. Nepříjemné změny ale často postihují dásně. Mají sklon ke krvácení a zuby se více kazí. Maminky přiberou zhruba půl kila týdně.

  * Plod
  Ke konci 5. měsíce už miminko měří 25 centimetrů a váží asi 340 gramů. Svaly jsou čím dál tím silnější a miminko velmi aktivní. Maminka už může ucítit jeho první pohyby. Na hlavičce se objevují vlásky, prstíky mají nehty. Vyvíjí se chrup.

 • 6. měsíc - 21. až 24. týden

  ...

  * Matka
  Tento měsíc bývá z celého těhotenství nejhezčí. Zažívání je v pořádku, maminka se cítí výborně, bříško už je pořádně vidět. Mohou se ale objevit drobné křeče v nohou, otoky kotníků a zácpa. Váha se pohne směrem nahoru asi o dvě kila.

  * Plod
  Koncem 6. měsíce už miminko měří 30 centimetrů a váží asi 600 gramů. Nabírá podkožní tuk, roste do délky. Vyvíjejí se vnitřní orgány. Maminka jeho pohyby cítí jako jemné chvění. Dítě někdy kašle a škytá.

 • 7. měsíc - 25. až 28. týden

  ...

  * Matka
  S tím, jak bříško roste a ručička na váze ukazuje zase o dvě kila víc, se maminky cítí tlusté a neohrabané. Na bříšku se začínají objevovat strie. K trávicím problémům se přidává pálení žáhy a přetrvávají křeče v nohou.

  * Plod
  Miminko povyrostlo zhruba o pět centimetrů. Měří teď, od hlavičky po patičky, asi 35 centimetrů a váží asi 1200 gramů. Mozek mu roste a je čím dál tím složitější. Dokáže už cítit bolest. Když se otáčí v bříšku je možné nahmatat patičku nebo zadeček.

 • 8. měsíc - 29. až 32. týden

  ...

  * Matka
  Váhový přírůstek maminky se začíná zpomalovat. Přibírá už jen asi 1,5 kilogramu. Do této chvíle by měla přibrat asi 10 kilo. Bříško se stále zvětšuje a jak miminko roste, tlačí na vnitřní orgány matky. Ta proto cítí časté nucení k močení nebo dýchavičnost. Občas na ni padne únava. S tím, jak dítě v noci kope, může mít i problémy se spánkem.

  * Plod
  Miminko měří už 40 centimetrů a váží okolo 1600 gramů. Dokáže rozeznat světlo a tmu. Tím, jak roste, mu v děloze zbývá čím dál, tím méně místa. Vypadá už tak, jak bude vypadat po narození. Má světle růžovou pokožku. Už jsou vidět vlásky a droboučké nehtíky na rukou a nohou.

 • 9. měsíc - 33. až 36. týden

  ...

  * Matka
  Během toho měsíce už maminka přibere jen něco přes kilo, nebo nepřibírá vůbec. S tím jak se tělo připravuje na porod, děloha klesá a ustupují potíže s pálením žáhy a dušností. Děloha ale stále tlačí na močový měchýř a obvyklé je i špatné spaní. Zhoršují se otoky okolo kotníků.

  * Plod
  Miminko začíná být zralé pro samostatný život. Měří asi 45 centimetrů a váží více než 2500 gramů. Vlásky už jsou několik centimetrů dlouhé, nehtíčky sahají až ke špičkám prstů. Miminko kope tak intenzívně, že maminku mohou bolet žebra a část hrudního koše.

 • 10. měsíc - 36. až 40. týden

  Miminko (Ilustrační foto)

  * Matka
  Do téhle chvíle přibrala maminka asi 10 -12 kilo. Cítí se nešikovná, neohrabaná a netrpělivě očekává porod. Prsa jsou připravená vyrábět mlezivo.

  * Plod
  Miminko měří okolo 50 centimetrů a váží 3000-3500 gramů. Kůži má napjatou a růžovou, na zádech má jemné chmýří. Může být pokryto bělavou mazlavou hmotou - mázkem. Ve střevech se mu hromadí tmavá hmota, tzv. smolka. Tu pak ze svých střev vyměšuje až po narození. Jsou vyvinuty ušní i nosní chrupavky, nehty na ručičkách přesahují špičky prstů.

/
Autor: Radka Růžičková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku