Těhotenství týden po týdnu

Dvacátým osmým týdnem přecházíte to posledního třetího trimestru a je třeba se začít připravovat na porod
Dvacátým osmým týdnem přecházíte to posledního třetího trimestru a je třeba se začít připravovat na porod
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
26. června  2015 
 12:39

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a rozděluje se na tři trimestry. V prvním trimestru dochází ve čtvrtém týdnu k uhnizďování vajíčka. Kdy matka musí na ultrazvuk a kdy poprvé ucítí pohyby dítěte? 

Žena na sobě začne pozorovat příznaky těhotenství a začne pomalu přibírat na váze. Na konci prvního trimestru už umí miminko sevřít pěst a otvírat pusu a je zde největší riziko potratu.

Druhý semestr začíná 13. týdnem a čeká vás první ultrazvuk. V 18. týdnu je možné už cítit pohyby miminka. Budoucí maminku mohou začít sužovat problémy jako zácpa, hemoroidy nebo pálení žáhy a těhotenství na ní už začíná být vidět. O dvacátém týdnu vás bude čekat ultrazvuk číslo dvě. Od 21. týdne začíná miminko vnímat zvuky okolo sebe a méně spí. Dvacátý čtvrtý týden je pak přelom, kdy pokud by došlo k předčasnému porodu, miminko má šanci na přežití.

Dvacátým osmým týdnem přecházíte to posledního třetího trimestru a je třeba se začít připravovat na porod. Třetí ultrazvuk vás čeká ve 31. týdnu. Plod je už vyvinutý a schopný života. Doba těhotenství končí porodem v cca 40. týdnu.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku