7 neuvěřitelných věcí, které se dějí s tělem během těhotenství

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  11. července  2016 
   06:00

  Těhotenství je poměrně divoký zážitek – po psychické, emocionální i fyzické stránce. V břiše vám roste dítě a zároveň se ve vás bouří nejrůznější hormony, které s tělem dokážou pěkné divy! Pojevy těhotenství jsou někdy poněkud nečekané. Napadlo vás například, že se vám zvětší noha, začnete chrápat nebo vám bude páchnout z úst? 

 • Váš objem krve se zdvojnásobí

  ...

   Počínaje prvními týdny těhotenství zvyšuje tělo množství krve a plazmy, a to zhruba od 30 do 50 procent. Je to proto, že vaše srdce pracuje tvrději a efektivněji, což má za následek více krve vytlačené ze srdce s každým úderem. To všechno je ale zapotřebí pro optimální růst a vývoj plodu. A navíc více krve pomáhá chránit před některými riziky v prvním trimestru, zejména před krvácením.

 • Tak trochu gumová

  ...

  V těhotenství totiž produkuje vaše tělo hormon relaxin, který na jedné straně připravuje tělo na porod, na druhé straně se díky němu uvolňují vazy a klouby, takže se vám bude zdát, že dokážete při cvičení švihat nohama do závratných výšek. Bohužel tenhle hormon nemáte na doživotí, po porodu se přestává tvořit a vy budete ráda, když zvládnete při józe pozici kobry. Relaxin beztak nemá na vaše tělo jen pozitivní vliv, protože se uvolňují i vazy, u kterých o to až tak nestojíte. A to třeba ty v kříži, výsledkem je bolest zad. 

  Jak se tělo mění během těhotenství • VIDEO: 

 • Tajemná linea nigra neboli černý pruh na břiše

  ...

  Objevuje se zhruba u 20 – 30 procent těhotných a jde o tmavou pigmentovou linku, která tvoří spojnici mezi pupkem a sponou stydké kosti. Je specifickým druhem pigmentace vznikající v důsledku zvýšené produkce melaninu. Jeho nadprodukce je ovlivněná hormonálními změnami v graviditě, především zvyšující se hladinou estrogenu. Z podobného důvodu vás mohou překvapit tmavnoucí prsní bradavky nebo pigmentové skvrny v obličeji. Pokud se ptáte, proč se vlastně tvoří a jestli to má nějaký důvod, pak vás musíme zklamat. Nevědí to ani odborníci. Nicméně babičky na to vysvětlení mají. Když čáru máte, narodí se vám kluk, když je výrazná a dlouhá, bude to holka.

 • Vaše nohy rostou spolu s vaším břichem

  ...

  Vaše nohy rostou s vaším břichem. Je to smutné, zvláště pokud jste milovnice krásných střevíčků a nejrůznějších bot. Je totiž pravděpodobné, že se do nich v těhotenství nedostanete. Nedávná studie z University of Iowa, která byla zveřejněná v časopise American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation, ukázala, že během těhotenství se klenba nohy zploští, v důsledku čehož se uvolní vazy a zvýší se tak velikost nohy.

  60 – 70 procent žen, které se účastnily této studie, potvrdilo, že se jim nohy v těhotenství prodloužily a také rozšířily. K tomu přidejte i zadržování tekutin a natékání, a boty, které jste až dosud nosila, můžete vyhodit nebo schovat na pozdější dobu.

 • Vlasy a chlupy rotou jako divé. Všude

  ...

  Vaše vlasy rostou jako divé – všude. Hormonální změny mohou způsobit, že vám budou růst mnohem rychleji vlasy, a to nejen nejen na hlavě. Týká se to i ochlupení po těle, což už taková radost není. Některým ženám roste ochlupení i na obličeji, hrudníku, břichu nebo pažích. Po porodu budete mít možná opačný problém – vlasy většinou padají. Nebojte se, zhruba do šesti měsíců by se vše mělo dostat do normálu.

 • Co půjde, to zapomenete nebo popletete

  ...

  Studie uveřejněná v časopise Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology uvádí, že asi 80 % těhotných žen trpí v těhotenství poruchou paměti. Nikdo bohužel neví, co ji způsobuje. Je možné, že za to mohou hormony nebo spánková deprivace.

 • Může vám páchnout z úst

  ...

  Bohužel, můžete mít „upíří“ dech. Obviňujte opět hormony, které způsobují, že se v ústech více množí bakterie. Ty vedou k zápachu z úst a také ke krvácivosti dásní. Hormony způsobí i to, že vám bude otékat nosní sliznice a vás tak do porodu potrápí věčná rýma nebo dokonce chrápání. 

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku