7 jídel a bylin, které napomáhají tomu, aby se kojení dařilo | Supermámy

7 jídel a bylin, které napomáhají tomu, aby se kojení dařilo

 • Některé potraviny dokáží tvorbu mléka zvýšit
  Některé potraviny dokáží tvorbu mléka zvýšit
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  2. července  2016 
   06:00

  Existují různé způsoby, jak zvýšit tvorbu mléka, když kojíte. K nejefektivnějšímu určitě patří dávat dítěti pít vždy, když si řekne. Tvorba mléka se dá podpořit také odsáváním, tím, že budete dostatečně pít, pomoci mohou homeopatika a v neposlední řadě i bylinky a určitá jídla. Která to jsou?

 • Celozrnné obilniny

  Vlákninu kombinujte s vodou.
  Ovesné vločky, rýže natural, pohanka, jáhly, celozrnné potraviny, to vše by mělo rozhodně patřit do jídelníčku kojících žen. Obilniny jsou nejen významným zdrojem vlákniny, která přispívá ke správnému zažívání, obsahují ale i důležité minerály a vitaminy.

  Kojení jako něžné pouto mezi matkou a dítětem • VIDEO: 

 • Zelená listová zelenina

  ...
  Špenátem nebo třeba mangoldem rozhodně prospějete svému tělu i tvorbě mléka. Obsahují nejen vitaminy, ale také například vápník a železo. Jejich výhodou je, že patří k zelenině, která dítě nenadýmá.

 • Mrkev

  ...
  Další zelenina, která má pozitivní vliv na tvorbu mateřského mléka, je mrkev. Je významným zdrojem vitaminu A, který tvorbu mléka podporuje. Zkuste ji syrovou ve formě šťávy nebo jako pyré.

 • Losos

  a
  Omega-3 mastné kyseliny mají významný vliv na správný nervový vývoj dítěte. Losos je tedy skvělá volba nejen pro těhotnou, ale i kojící matku. Dokáže totiž pozitivně ovlivnit i hormon spouštějící laktaci. Navíc prospívá vašemu srdci a cévám.

 • Oleje a semínka

  Sezamová semínka
  Sezamová semínka, semínka slunečnice nebo dýně, to jsou také pomocníci při tvorbě mateřského mléka. Jsou významným zdrojem vápníku a nenasycených mastných kyselin.

 • Pískavice a benedikt lékařský

  ...
  Pískavice neboli řecké seno a benedikt lékařský, to jsou nejčastěji uváděné rostliny, které mají vliv na tvorbu mateřského mléka. Pískavici můžete sehnat jako semínka, která se dají přidávat například do salátů. Obě bylinky se pak dají sehnat ve formě kapslí. Začít můžete hned po porodu, v počátcích laktace a dohromady mají fungovat nejlépe.
 • Fenykl

  Anýz je nejen pro děti.
  Fenykl v jakékoliv podobě je kojícími matkami užíván zejména proto, aby snížil plynatost kojence a bolení bříška. Většinou se pije v čaji pro kojící matky, kde je doplněn anýzem nebo kmínem. Kromě toho, že působí proti nadýmání, pomáhá také při tvorbě mateřského mléka.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku