6 způsobů, jak podpořit u dětí smysl pro humor. Proč je to důležité?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  14. března  2018 
   06:00

  Výzkumy ukazují, že děti se silným smyslem pro humor jsou obecně šťastnější, optimističtější a mají vyšší sebeúctu. Humor dětem dovoluje zvládat pozitivně výzvy dětství, ať už jsou to rozdíly mezi vrstevníky, stěhování nebo změna prostředí. Není totiž nic lepšího než zvládat náročné životní situace právě se smíchem. Jak tedy podpořit u dětí smysl pro humor?

 • Ukažte dětem svou zábavnou stránku

  Autor: iStock

   

  Nejlepší způsob je, když vás budou děti sledovat. Vyprávějte vtipy, zábavné příběhy, používejte komediální gesta, dělejte legrační obličeje nebo taneční pohyby, které vyvolávají smích. Tím budete děti nenásilně učit, že život se nemusí brát tak vážně. Rozlili jste kafe nebo čaj? Zasmějte se tomu místo toho, abyste začali nadávat. Rozbila se nějaká hračka nebo váza? Vezměte to s nadhledem a nemračte se.

   

  Kouzelná věta! Co musíte říct, aby děti přestaly pořád něco chtít?

  Kouzelná věta! Co musíte říct, aby děti přestaly pořád něco chtít?

  Taky patříte k rodičům, kteří se svými dětmi vyjednávají, jen aby měli klid nebo aby v obchodě nedošlo k hysterické scéně? Chápeme to, není to někdy…celý článek

 • Zapojte se, když děti blbnou a dělají legrácky

  Autor: iStock

   

  Nestůjte opodál a nepřikazujte dětem, aby přestaly, když se snaží být zábavné. Mí synové mi každou chvíli ukazují nějaké vtípky, které našli na YouTube, v televizi, na sociálních sítích nebo které našli v knihách. Učte své děti, že je to skvělý dar, dávat ostatním radost a smích, a že úsměv je nejmocnější nástroj, který jim bude ku prospěchu.

   

 • Vytvářejte svět plný humoru

  Autor: iStock

   

  Děti nemusí číst jen vážnou literaturu nebo se biflovat poučky z učebnic. Zásobujte je i zábavnými knihami vhodnými pro jejich věk, obrazovými a rýmovanými knihami pro malé děti, veselými komiksy a žertovnými knížkami pro starší děti. Vyprávějte jim pravidelně vtipy, hrajte hry, které vyžadují, aby se při nich děti chovaly směšně. Tím, že zakomponujete humor do každodenního života, budujete u dětí pravděpodobnost, že budou v tomhle zvyku pokračovat.

   

  10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič

  10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič

  První týdny s novorozencem, to je většinou divoká a bláznivá jízda. Netrvá ale dlouho a vše se časem srovná (připomínejte si to v okamžicích, kdy…celý článek

 • Zajistěte více zábavy ve vaší domácnosti

  Autor: iStock

   

  Možná se tomu nechce věřit, ale má osobní zkušenost je taková, že když zlehčím situaci, získám jako rodič nejen body „zábavné matky“, ale taky jistotu, že zvládnout se dá cokoli bez hádek, řevu a zbytečných diskusí. Navíc tím děti učíte, že i všední věci můžou být zábavné, když do nich přidáme špetku humoru.

 • Učte děti, kde jsou hranice humoru

  Autor: iStock

   

  Humor je skvělá věc, ovšem i ten by měl mít své hranice. Jestli si dítě začne dělat srandu z jiných lidí nebo začne používat vtipy, které jsou rasistické nebo urážlivé, věnujte čas tomu, abyste mu vysvětlili, že průměrně nebo přehnaně vulgární vtipy jsou vlastně spíše trapné, nikoli k popukání. Taky je fajn dětem říct, že některé vtipy se hodí pouze do vaší rodiny, ne do společnosti a do školy.

   

  Nejen hygge a lagom! Skandinávci vědí, jak vychovávat děti, tady jsou jejich tipy

  Nejen hygge a lagom! Skandinávci vědí, jak vychovávat děti, tady jsou jejich tipy

  Rodičovské příručky nás roky nabádaly, abychom se s výchovou dětí inspirovali u Francouzů. Protože francouzské děti prý nikdy nezlobí a nedělají scény.…celý článek

 • Naplánujte si rodinné zábavné večery

  Autor: iStock

   

  Můžete se dívat na komediální filmy, hrát praštěné hry, které končí bouřlivým smíchem. Fotografujte jeden druhého v legračních situacích. Činnosti, které budete provozovat, nebudou jen zábavné, ale hlavně ve vás zůstanou jako vzpomínky hodně dlouho.


  Jak si ulehčit úklid v domácnosti? Podívejte se na VIDEO plné nápadů:

  Nápady na tvoření s dětmi - jak si ulehčit úklid • VIDEO: 

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku