Chceme dítě. Ale co když to nejde? | Supermámy

Chceme dítě. Ale co když to nejde?

 • Lékaři tvrdí, že roční snaha o početí je ještě v normě.
  Lékaři tvrdí, že roční snaha o početí je ještě v normě.
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  24. září  2015 
   06:00

  Chcete se stát rodiči, a stále se vám nedaří? Existují  osvědčené a vyzkoušené rady, které by měly úspěch na početí zvýšit. Lékaři se na ně dívají více či méně skepticky, ale proč to nezkusit, nejde o nic nebezpečného. Navíc, i oni sami někdy říkají, že nejdůležitější ze všeho je klid a žádný stres. 

 • Pozor na kouření, alkohol a obezitu

  Pokud přestanete kouřit, riziko rakoviny se během čtyř let sníží o 40 %.

  Někdy nestačí, abyste se jen milovali. Velmi důležitá je psychika a momentální kondice ženy i muže. Doslova zabijákem plodnosti bývá nadměrné kouření nebo pití alkoholu, zvláště pokud je vaše plodnost křehčí. Častou příčinou neúspěchu početí je i obezita, některé léky a nekvalitní mužské sperma, které cestu k ženskému vajíčku ani nepřežije. 

 • Jak můžete početí pomoct?

  ...


  Například dodržováním správné a hlavně zdravé výživy – počínaje kvalitním masem, rybami, ovocem, zeleninou, dostatkem sacharidů a podobně. Špatně jsou fast foody, tučná, nadbytečně kalorická jídla, hodně uzenin, bílé pečivo... 

  A co vitaminy? Lékaři doporučují hlavně řady B, pak vitamin C, E, také kyselinu listovou, ta je také velmi důležitá pro zdravý vývoj mozku plodu. 

 • Co akupunktura a další alternativní metody?

  Druhý cvik cvičte stejně jako ten první.


  Podle některých výzkumů zvyšuje šance na početí například akupunktura (a to až o 65 procent). Také speciální cvičení podle Ludmily Mojžíšové má dobré výsledky – hlavně protože uvolňuje svaly pánevního dna ženy. Úspěchy má i metoda su-jok nebo balneologická léčba (například ve Františkových Lázních) a další. 

 • 5 rad pro muže

  Čeští muži prý nosí nudné spodní prádlo. Myslíte si to také?

  1. Jezte vitaminy C (ovoce), D (ryby, vaječné žloutky), E (papriky, mandle…), důležitý je i vápník, takže pijte mléko.

  2. Noste místo těsných slipů boxerky (nebo nejlépe bavlněné trenýrky).

  3. Nadměrně neposilujte břišní svaly, protože tím nezdravě překrvujete pánevní orgány a můžete ohrozit kvalitu spermatu.

  4. Neležte dlouho ve vaně s horkou vodou. Vyšší teploty spermie ničí.

  5. Dívejte se na lechtivé filmy. Erotické snímky zvyšují aktivitu spermií. 

 • 3 rady pro oba

  Jana po sexuální stránce se svým mužem nikdy nestrádala.

  1. Když ovulujete (zhruba v polovině měsíčního cyklu), je nejlepší milovat se každý druhý den.

  2. Lubrikační gely omezte – mohou zpomalovat nebo zabíjet spermie.

  3. Na početí jsou ideální letní měsíce – jednak jsou lidé uvolněnější na dovolených, jednak jedí víc zdravých potravin, hlavně ovoce. 

 • 5 rad pro ženy

  ...

  1. Užívejte vitamin E – slouží k prevenci vývojových vad plodu.

  2. Dopřávejte si špenát, brokolici, růžičkovou kapustu (je v nich kyselina listová).

  3. Když máte jakýkoli gynekologický zánět, zajděte se poradit s lékařem, jak jej léčit – zanedbání může vést až k úplné neplodnosti.

  4. Pokud máte potíže s nadváhou, snažte se zhubnout.

  5. Přihlaste se do kurzu orientálního tance. Pomáhá uvolnění pánve a snazšímu oplodnění. 

/
Autor: Silvie Risová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Dvojčata (2) dokonale předvádějí úvodní scénu z Ledového království

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku