Únorová výzva pro otce: Měsíc bez alkoholu

Alkohol může dětem zkazit dětství
Alkohol může dětem zkazit dětství
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
1. února  2016 
 12:00

Jak to máte doma s alkoholem? Možná ho nepijete vůbec, možná někdo z vás bojuje se závislostí, což už má dopad na celý rodinný život včetně vlivu na děti. Každopádně Češi patří mezi největší pijáky alkoholu na světě. I kvůli tomu vyhlásila Liga otevřených mužů únor coby suchý měsíc, během nějž muži, kteří se k výzvě připojí, nebudou pít alkohol. Liga to udělala hlavně kvůli zdraví mužů, ale zrovna tak to může prospět rodinnému životu. 

Průměrný český muž vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a závislost na alkoholu mu hrozí třikrát více než české ženě. Proto dnes začal již čtvrtý ročník úspěšné kampaně na podporu mužského zdraví – Suchej únor. „Jsem rád, že je stále více mužů, kteří se zapojují do této akce,“ říká Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM), která akci organizuje. Závislost na pití hrozí skoro čtvrtině mužů.  

„Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit téma nebezpečí závislosti na alkoholu, dostat jej do veřejné diskuse a upozornit na tento problém. Samozřejmě sám o sobě mnoho nezmění, ale vede k reflexi, dává k ní šanci. Jeden měsíc je nic, tak je dobré si to nic bez alkoholu zkusit,“ doplňuje Michal Miovský, lékař z kliniky adiktologie pražské VFN. 

Když chybí táta: Příběhy rodin, od nichž muž odešel

Když chybí táta: Příběhy rodin, od nichž muž odešel

Jak se žije rodinám, z nichž jeden rodič odešel? Ačkoli přibývá mužů, kteří se o své děti zajímají, a dětí, které jsou ve střídavé péči, stále platí,…celý článek

Přidat se samozřejmě mohou i ženy. A zjistí, podobně jako muži, že vydržet měsíc bez alkoholu je mimo jiné společensky obtížné. „Nikdy jsem se nepovažoval za pijana, ale když najednou ty sklenky vynechávám a nechci být vyloučen ze společenského života, tak vidím, jak běžnou součástí naší kultury to je," popsal svou zkušenost z minulých Suchých únorů Jakub Nepejchal. 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: wall
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku