Uvažujete o odložení očkování? Podívejte se, co na to lékař

Uvažujete o odložení očkování? Podívejte se, co na to lékař
Neočkované dítě nemusí onemocnět nějakou přenosnou chorobou, ale může nakazit ostatní děti.
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
15. září  2015 
 05:55

V Česku přibývá rodičů, kteří chtějí, aby lékaři respektovali jejich představy o tom, zda a jak budou jejich děti podstupovat očkování. Žádají například odložení či rozložení očkování do  více dávek, případně ho odmítají zcela. Podívejte se, jak to vidí lékař Rastislav Maďar ze sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier, který je zároveň garantem České lékařské komory pro vzdělávání epidemiologů. 

"Když jsem před osmnácti lety studoval medicínu, učili nás, že spalničky se v Evropě nevyskytují. Dnes se tu bohužel i kvůli maminkám odmítajícím očkování objevují poměrně rozsáhlé epidemie," říká epidemiolog Rastislav Maďar, který patří mezi zastánce očkování dětí.

Podle něj je možné zrovna spalničky skutečně eliminovat a sám by byl pro to, aby se proti nim poté přestalo očkovat, ale bohužel to zatím právě kvůli zvyšujícímu se výskytu nemoci není možné.  

Upozorňuje zároveň na to, že neočkované dítě nemusí onemocnět nějakou přenosnou chorobou, ale může nakazit ostatní děti. Včetně těch, které mají například oslabenou imunitu a zdánlivě banální nemoc u nich může probíhat se závažnými komplikacemi.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar doporučuje i mnohá nepovinná očkování. • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: wall, šil

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku