Uvažujete o odložení očkování? Podívejte se, co na to lékař

Neočkované dítě nemusí onemocnět nějakou přenosnou chorobou, ale může nakazit ostatní děti.
Neočkované dítě nemusí onemocnět nějakou přenosnou chorobou, ale může nakazit ostatní děti.
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
15. září  2015 
 05:55

V Česku přibývá rodičů, kteří chtějí, aby lékaři respektovali jejich představy o tom, zda a jak budou jejich děti podstupovat očkování. Žádají například odložení či rozložení očkování do  více dávek, případně ho odmítají zcela. Podívejte se, jak to vidí lékař Rastislav Maďar ze sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier, který je zároveň garantem České lékařské komory pro vzdělávání epidemiologů. 

"Když jsem před osmnácti lety studoval medicínu, učili nás, že spalničky se v Evropě nevyskytují. Dnes se tu bohužel i kvůli maminkám odmítajícím očkování objevují poměrně rozsáhlé epidemie," říká epidemiolog Rastislav Maďar, který patří mezi zastánce očkování dětí.

Podle něj je možné zrovna spalničky skutečně eliminovat a sám by byl pro to, aby se proti nim poté přestalo očkovat, ale bohužel to zatím právě kvůli zvyšujícímu se výskytu nemoci není možné.  

Upozorňuje zároveň na to, že neočkované dítě nemusí onemocnět nějakou přenosnou chorobou, ale může nakazit ostatní děti. Včetně těch, které mají například oslabenou imunitu a zdánlivě banální nemoc u nich může probíhat se závažnými komplikacemi.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar doporučuje i mnohá nepovinná očkování. • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: wall, šil

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku