Pátou nemoc prodělávají hlavně děti. Nebezpečnější je ale pro těhotné

Foto: unsplash
Sdílej na facebooku
16. listopadu  2020 
 00:00
Prezentace klienta

Pátá nemoc patří společně se spálou, neštovicemi a zarděnkami k nejčastějším dětským chorobám. Léčba obvykle nebývá problematická a symptomy během několika dní samy odezní. Na pozoru se však musí mít hlavně nastávající maminky, jelikož nemoc je pro plod riziková. Co je při léčbě páté nemoci stěžejní a na co si dát pozor?

V rané fázi nemusí být vůbec patrné, že jde o pátou nemoc. Symptomy se totiž mohou podobat těm, které doprovází chřipku. Objevuje se teplota, někdy i horečka, dále pak slabosti a bolesti kloubů. Po několika dnech se na ústech vyskytne vyrážka, která je pro tuto chorobu typická a svým tvarem připomíná motýlí křídla. Později přechází i na trup a končetiny. Důležité je ohlídat, aby si dítě vyrážku neškrábalo a tím ji zbytečně nezhoršovalo.

Klid v posteli u pohádek

Dobrou zprávou je, že u dětí bývá průběh nemoci mírný, někdy i bez větších příznaků. Dítko zkuste udržet u pohádek v klidu v posteli a podávejte mu dostatek neslazeného čaje či vody. Na tlumení horečky jsou vhodné léky s paracetamolem. O postupu léčby se nejprve poraďte s dětským lékařem.

Po prodělání nemoci získává malý pacient doživotní imunitu. Pátá nemoc je však mnohem více ohrožující pro gravidní ženy. Virus totiž může poškodit nenarozené miminko, nebo dokonce způsobit ztrátu plodu. Vážnější poškození plodu hrozí u 5 až 10 % žen. Pokud nastávající maminka onemocní v druhém trimestru, nebezpečí infekce se zvyšuje.

Posilujte imunitu

Na pozoru se musí mít i ti, co v dětství nemoc neprodělali a mají sníženou imunitou nebo trpí chronickou chudokrevností. Pátá nemoc bývá rodiči někdy zaměňována s šestou nemocí, která má podobné příznaky. Pro těhotné ženy však nepředstavuje vážnější riziko.

Zaručená preventivní opatření, která by nás před nemocí ochránila neexistují. Choďte proto do přírody, otužujte se a dostatečně posilujte svůj imunitní systém.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku