Pro ženyReceptyBleskAha!Reflex
Přihláška nebo registrace
Můžete použít login z jiných webů Czech news center

obnovit heslo+

PFAPA, syndrom ruka-noha-ústa či pátá dětská nemoc: Už je vaše děti měly?

 • Jestli nechcete, aby vaše dítě promarodilo celou zimu, dbejte na posílení jeho imunity!
  Jestli nechcete, aby vaše dítě promarodilo celou zimu, dbejte na posílení jeho imunity!
  Foto: profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  1. března  2016 
   06:00

  Rýmu a kašel pozná každý, podobně typická bývá angína. Ale děti občas postihnou méně jednoznačné choroby. Už jste někdy slyšeli o nemoci jménem PFAPA, která vypadá tak trochu jako viróza nebo bakteriální nemoc, ale antibiotika by byla na nic? Hlavním a vlastně jediným příznakem je vysoká horečka. A pak to, že se nemoc cyklicky vrací. 

 • Na nemoc PFAPA antibiotika nepotřebujete

  ...

  Zdravotní potíž, jejímž hlavním a někdy jediným příznakem je právě horečka. Lékaři nemoc znají teprve dvě desetiletí, pojmenovali ji PFAPA a rodiče utěšují tím, že z ní dítě většinou do deseti let vyroste. Navíc není pro potomka nijak nebezpečná. Nejspíš souvisí s nastavením imunitního systému a její název se do češtiny někdy překládá jako periodická horečka. Ataka nemoci obvykle trvá tři až šest dní, během nichž se dítě cítí poměrně nemocně, takže mu není dobře, nechce jíst ani pít. Vzhledem k tomu, že vysoká horečka tělo vyčerpává sama o sobě, beztak by mělo být v klidu.

  Kromě horečky se mohou objevit puchýřky v ústech, zvětšené uzliny a zánět nosohltanu. Dítě si většinou stěžuje alespoň na jednu z těchto potíží. Někdy se mohou přidat i bolesti kloubů, podobné těm u viróz, ačkoli nikoho jiného v okolí tyto potíže netrápí. Horečka u PFAPA navíc většinou nastupuje náhle, z plného zdraví. Léčí se jen příznaky, někdy jsou potřeba kortikoidy. 

 • Syndrom ruka-noha-ústa se projevuje vyrážkou

  ...

  Možná jste o téhle chorobě nikdy neslyšeli, ale lékaři ji poslední dobou diagnostikují čím dál častěji. Naštěstí podle nich nejde o nic vážného, jen o jednu z několika typických dětských nemocí, které postihují především batolata a předškoláky.

  Řeč je o chorobě, pro kterou ani lékaři nemají jiný název než syndrom ústa-ruka-noha. Projevuje se malými puchýřky na těchto partiích těla. Naštěstí sama odezní během týdne až deseti dnů, aniž by bylo potřeba ji léčit. Šíří se především v létě, a to buď kapénkami, nebo prostřednictvím špinavých rukou, které si dítě špatně umyje po použití toalety.

  Příznaky? Puchýřky v ústech a na dlaních a ploskách nohou, vyrážka může svědit, někdy se objevují mírná horečka nebo bolest břicha. Přímo na nemoc nic není, tlumí se svědění pomocí antihistaminik nebo krémů na vyrážku, jako je například tekutý pudr, dítě by nemělo chodit na sluníčko.  

 • Pátá nebo šestá dětská nemoc

  ss

  Pátá a šestá dětská nemoc jsou termíny, s nimiž se setká snad každý rodič. Ne každý má však jasno v tom, jak se projevují, v čem jsou podobné a jak se od sebe liší. Obě nemoci jsou způsobeny viry, patří k nim vyrážka a obě mají naštěstí celkem lehký průběh.

  1. Pátá dětská nemoc

  Hrozí hlavně školákům, výjimečně i dospělým, pokud se s ní v dětství nesetkali. Běžně se vyskytuje zejména na jaře a na podzim. Pro pátou dětskou nemoc jsou typické jasně červené tváře, zatímco oblast okolo úst je bledá. Zarudnutí svým tvarem připomíná motýla. Vyrážka se pak objevuje i na rukou a nohou, někdy se přidává mírná horečka. Do sedmi dnů je po nemoci. K jejím projevům jen výjimečně patří rýma, zánět hltanu nebo lehká angína.

  6. Šestá dětská nemoc

  Objevuje se hlavně u starších kojenců a batolat, nejčastěji ve věku od 6 do 24 měsíců. První den po nakažení se u dítěte objeví vysoká horečka, a to kolem 40 stupňů Celsia, která přetrvává tři až pět dnů. Když teplota opadne, nastává čas vyrážky v podobě drobných růžových pupínků. Šíří se na krk, trup a na horní končetiny. Na rozdíl od páté nemoci se nevyskytuje v obličeji. Do dvou až tří dnů vyrážka bledne, pupínky zcela vymizí. Vyrážka nesvědí. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.