Babské rady a bylinky na podzimní kašel, rýmu a horečku u dětí

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  4. října  2017 
   06:00

  Na podzim děti začínají mnohem víc stonat. Bolí je v krku, kašlou, teče jim nudle z nosu nebo mají horečku. Nemusíte hned běžet do lékárny pro léky, zkuste nejdřív přírodu. Bylinky a aromaterapie dokážou úspěšně zahnat nejednu virózu!

 • Horečka

  Autor: iStock

  Pokud není moc vysoká, nemusíte panikařit. Horečkou dává tělo najevo, že začalo bojovat s nemocí. Je to vlastně obrana organismu, kterou má tělo k dispozici, aby se vyrovnalo s nemocí. Jakmile se zvýší teplota, urychlí se všechny procesy látkové výměny a začnou „spalovat“ viry a bakterie. Vhodné bylinky: bez černý, lipový čaj.

  Horečkový čaj: Smíchejte lipový květ s květem černého bezu. Jednu polévkovou lžíci přelijte půllitrem vařící vody, nechte patnáct minut louhovat, přeceďte, můžete osladit medem a přidat citron. Pije se horký.

  Ke snížení horečky lze použít i citronovou silici, kterou můžete nakapat do aromalampy v pokoji nemocného dítěte nebo naředit v panenském rostlinném oleji a kterou můžete potírat dítěti 3x denně záda, hrudník a chodidla.

   

  Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

  Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

  Co by děti neměly nikdy jíst a pít? Nebo pokud možno výjimečně? Pokud vás napadá pizza, hranolky, pak máte určitě pravdu, ale těch potravin, které…celý článek

 • Chřipka

  Autor: iStock

   

  Běžné nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty. U chřipky většinou děti bolí hlava, končetiny, může se vyskytnout rýma, případně zahlenění vedlejších nosních dutin. Nejdůležitější je klid na lůžku. V případě léčby pomocí aromaterapie je nutné určit, zda jde o chřipku horkého, nebo chladného typu. U chladného typu se objevuje zvýšená teplota často spojená se zimnicí, bolestí svalů, u horkého typu jsou vyšší teplota až horečka, silná žízeň a pocení. Vhodné bylinky: eukalyptus, tymián, tea tree, heřmánek. Z bylinek můžete vytvořit masážní směs a krátce masírovat ramena, šíji, hrudník a plosky nohou. Lze ji nakapat také do koupele, aromalampy nebo inhalovat z kapesníku.

  Chřipkový čaj: Oloupejte kus čerstvého zázvorového kořene a nakrájejte ho jen na malé kostky. Nalijte na ně půl litru vody a nechte přibližně deset minut povařit na mírném ohni. Vývar můžete osladit medem. Měl by se pít teplý.

   

  Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

  Zánět středního ucha: Kdy vyrazit k lékaři a jaké babské rady zkusit?

  Je to taková rodičovská noční můra. A to doslova, protože často přichází v noci. Dítě se budí s pláčem, je zjevné, že ho něco bolí, ale čím menší je,…celý článek

 • Posilování imunity

  Autor: iStock

   

  Je důležité posilovat obranyschopnost dětí, zejména v podzimních měsících, kdy je venku deštivo a chladno. S podzimem se zvyšuje zátěž od vnějších patogenů, které na dítě útočí. Vhodné bylinky: třapatka nachová, borovice lesní.

  Borovici lesní, tea tree a niaouli přidejte po pěti kapkách do neutrálního koupelového oleje, medu nebo smetany a nalijte do vany s teplou vodou. Tyhle koupele praktikujte každý večer. Můžete také nakapat do aromalampy éterický olej z ravensary, což je jeden z nejsilnějších protivirových olejů, který působí zejména preventivně nebo v počátečních stadiích viróz.

   

 • Kašel

  Autor: iStock

   

  Pokud dítě „jen“ kašle, nejde o chronický kašel a chybí horečka, můžete klidně vyzkoušet babské recepty. Rozlišujeme kašel vlhký (produktivní) a suchý, dráždivý, případně akutní kašel. Trvá-li kašel déle než tři měsíce v roce, pak můžou být příčinou infekce vedlejších dutin a špatná imunita. Vhodné bylinky: lékořice lysá, jitrocel širokolistý.

  Masážní směs při vlhkém kašli:

  18 kapek eukalyptu, 10 kapek ravensary, 12 kapek cypřiše a 3 kapky yzopu smíchejte se 100 ml mandlového oleje lisovaného zastudena. Směsí pak potírejte 2x denně dítěti hrudník a záda.

  Masážní směs při suchém kašli:

  15 kapek benzoe, 10 kapek rozmarýnu, 1 kapka myrty, 10 kapek levandule spaik a 5 kapek vavřínu smíchejte se 100 ml základního mandlového oleje. Opět 2x denně vtírejte do hrudníku a zad. Obě směsi jsou vhodné pro děti od 2 let, ale dávkování pro děti do pěti let by mělo být poloviční!

   

  10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

  10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

  Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

 • Rýma

  Autor: iStock

   

  Rýmu není dobré potlačovat, ale je vhodné podporovat tělo, aby se zbavilo jedovatých látek. Znamená to, že byste neměli dítěti do nosu nadměrně aplikovat nosní spreje, způsobili byste otok sliznice a možná i návyk do budoucna. Vhodné bylinky: eukalyptus, tymián.

  Rýmový čaj: Smíchejte 30 g heřmánku, 30 g lipového květu a 20 g tymiánu. Jednu polévkovou lžíci směsi zalijte čtvrtlitrem vařící vody a nechte deset minut louhovat. Pak sceďte, můžete osladit medem.

  Vhodné jsou také inhalace éterických olejů: 1 až 2 kapky eukalyptu nebo borovice nakapejte do horké vody nebo vincentky, ručník dejte přes hlavu a nechte dítě zhluboka inhalovat aspoň pět minut. Tyhle silice se hodí i do koupele, nejprve ale musíte éterické oleje smíchat s hydrofilním olejem, medem nebo tučným mlékem, teprve pak nalít do vody. Pro velmi malé děti (od 9. týdne do 2 let) doporučujeme nakapat do aromalampy Eukalyptus radiata, což je jemnější druh eukalyptu. Dětem je příjemnější.

   

   Jak vypadá laryngitida u kojenců? Podívejte se na VIDEO:

  Jak vypadá laryngidita u kojenců • VIDEO: 

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku