Retro: Co naše děti už nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

 • 720p480p360p240p
  Sdílej na facebooku
  25. září  2017 
   06:00

  Šestiletý syn měl před pár dny virózu, a tak jsem mu chtěla pustit nějaký film. Volba padla na starší českou dětskou klasiku Ať žijí duchové. Ještě dřív než vůbec došlo na duchy, šokovala ho jiná věc. "Kde mají ty děti mámy a táty?" ptal se syn, který prostě nemohl pochopit, že kluci a holky plus minus v jeho věku chodí sami ven. Tak moc se dětství za pár desítek let změnilo. A není to jediná změna. 

 • Samy venku? Dříve ano, dneska ne

   

   

  Pamatujete? Před nějakými třiceti čtyřiceti lety chodily děti samy ven, a to včetně předškoláků, což je dneska jev dost řídký. Sama se nepovažuju za přehnaně úzkostlivou matku, ale nedovedu si představit, že bych o šestiletém synovi půl dne nevěděla, protože by lítal někde po lese s kamarády. Ostatně, ti tam taky neběhají. Nepřeháníme to? 

   

 • Do školy i ze školy bez rodičů

   

  Studie prokázala, že žákům domácí úkoly neprospívají. Místo nich si budou s rodiči číst.

   

  Normální bylo i to, že už prvňáci nebo druháci chodili sami do školy, a to nejen v případě, kdy byla její budova na konci té samé tiché klidné ulice, kde bydleli. Dneska? Znáte vy snad někoho, kdo by šestileté sedmileté děti vypustil, aby s taškou na zádech vyrazily samy? Možná ano, ale budou to hodně řídké výjimky. Ve městech i na vesnici často rodiče vozí děti do školy autem, případně MHD, celý první stupeň. 

   

 • Méně ran, facek a pohlavků

   

  ...

   

  Ale jsou věci, kterých děti litovat nemusí. Na tohle je dobrý jiný oblíbený film, totiž Páni kluci. Schválně se na něj podívejte, pokud jste ho dlouho neviděli – kluky v něm neustále někdo mlátil, nebo to alespoň markýroval, aby si okolí myslelo, že za své prohřešky dostávají patřičnou odplatu. To už snad také tak běžné není, ačkoli zrovna čeští rodiče mají tělesné tresty v povážlivé oblibě. 

   

 • Tepláky po bráchovi

  ...

  Nebo dědění oblečení! I dneska samozřejmě děti nosí oblečení po starších sourozencích, ale díky různým kamenným či on-line second handům se dá pořídit slušné a padnoucí oblečení i za přijatelné ceny. A tak už holky nemusí nosit vytahané tepláky se záplatami na kolenou po starších bratrech a kluci se obejdou bez svetru pleteného původně pro starší sestru. 

   

 • Jídlo nikdo tolik neřešil

  ...

  Když jsme byli malí, většina rodičů přistupovala k jídlu tak nějak normálně, a tak jsme jedli i ledacos nezdravého. Samozřejmě nebylo to vždycky dobře, ale na druhou stranu dnešní snaha některých rodičů, aby všechno bylo bez barviv, "éček", aby to bylo bio, organic a ještě bez lepku, je pro jejich potomky poněkud stresující. 

   

 • Obezita nebyla velký problém

  Panický strach z bublinek? I to se stává.

  Ačkoli jsme běžně jedli nezdravé věci, byli jsme hubenější než dnešní kluci a holky, které často trápí nadváha či obezita. Protože jsme se mnohem více hýbali, třeba právě tím, že jsme chodili sami do školy i ze školy, a navíc ještě běhali venku. Tohle se žádným hodinovým pohybovým kroužkem jednou dvakrát týdně dohnat nedá. 

   

 • Nuda? Normální

  ...

  Á propos, kroužky a vůbec organizace našeho času – měli jsme ve srovnání s dnešními dětmi mnohem více volného času, protože nikdo od rána do večera neřešil, zda se dost rozvíjíme a zda je náš čas vyplněn kvalitní náplní. Takže jsme se občas trochu flákali a nudili. Bylo to dobře, nebo špatně? 

   

  Mámou školáka po padesátce? Takové je to doopravdy! Otevřená zpověď pěti z nich

  Mámou školáka po padesátce? Takové je to doopravdy! Otevřená zpověď pěti z nich

  Dnes je běžné, že se ženy po čtyřicítce stávají poprvé matkami. Jednak je to proto, že předtím dlouho upřednostňují kariéru nebo neměly šanci otěhotnět,…celý článek

  10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

  10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

  Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

   

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k…
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku