Jak vybrat školní aktovku?

Jak vybrat školní aktovku?
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
1. srpna  2017 
 08:00

Ať již se rozhodnete pro školní aktovku či školní batoh, mějte vždy na paměti, že se nesmí negativně podepisovat na zdraví dítěte a musí plnit svoji funkci. Jak aktovka, tak batoh musí být přiměřené věku a vzrůstu dítěte.

Školní taška by měla splňovat 3 základní parametry:

1.      Zdravotní nezávadnost
2.      Funkčnost
3.      Ochrana v silničním provozu

Jaká by měla být konstrukce aktovky?

-        Pevná, nejlépe anatomicky tvarovaná a vypodložená záda zamezí vzniku otlaků zad dítěte a v maximální možné míře omezí nebezpečí v podobě vadného držení těla.

-        Tvar rozhoduje o těžišti aktovky a o rozložení jejich hmotnosti, včetně obsahu. Žádoucí je, aby aktovka byla do výšky a nikoliv do šířky, případně aby byla čtvercového tvaru. Navíc se s vyšším batohem dítě snadněji pohybuje v přeplněných autobusech, trolejbusech či tramvajích.

Co vědět o zádových popruzích?

Jsou-li popruhy v ramenní části opatřeny změkčujícím vypodložením, šířka musí být minimálně 30 mm. Nejsou-li popruhy vypodloženy, musí šířka být minimálně 40 mm. Dostatečná šířka zádových popruhů totiž předchází zařezávání či bolestivému tlačení popruhů do ramen dítěte. Funkční délka by měla být 70 cm. Popruhy musí umožňovat individuální nastavení nejenom s ohledem na věk a vzrůst dítěte, ale i s ohledem na roční období, zejména v zimě, kdy je dítě hodně oblečeno.

Systém nastavování délky popruhů musí být jednoduchý, avšak účinný. Méně kvalitní materiál popruhů a nevhodné provedení mohou při nošení zatížené aktovky způsobovat permanentní prokluz popruhů. Navíc se uvnitř ani vně aktovky či batohu nesmí nacházet žádné dílce a jejich součásti, které by vadným opracováním, ostrými hranami či otřepy mohly způsobit poranění dítěte.

Autor: Shutterstock

Nejdůležitější je funkčnost!

Aktovka i batoh by měly být vybaveny alespoň dvěma od sebe oddělenými velkými přihrádkami na učebnice a sešity a několika menšími přihrádkami na penál, klíče, drobnosti a svačinu. Malé přihrádky by měly mít zdrhovadlo nebo suchý zip, aby se z nich nic nevysypalo, kam nemá, či dokonce někde náhodně nevytrousilo. Vítané jsou i boční kapsy.

Řádnou viditelnost dítěte může ovlivnit barva aktovky, proto je ideální pořídit takovou školní tašku, která bude alespoň z 20% provedena v signální barvě.

7 nejčastějších nedostatků školních aktovek:

 

-         nedostatečná délka zádových popruhů

-         prokluzování zádových popruhů

-         utržení nýtů držadla

-         utržení držadla

-         ztráta funkce tlačkových uzávěrů

-         nedostatečná velikost plochy s reflexními materiály

-         nedostatečná signální barevnost

Sdílej na facebooku
Autor: pej

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku