No tak si musí najít jiného chlapa. To přehnal, ne?

Lidovecký politik Pavel Bělobrádek chtěl možná být jen – tak trochu po chlapácku – vtipný, ale vůbec se mu to nepovedlo. Když se ho tenhle týden redaktoři studentské části webu E15 zeptali na názor ohledně chudoby neúplných rodin, řekl jim, že taková žena si po rozvodu "holt musí najít jiného chlapa". 

Následujících několik hodin se snažil vysvětlit, že to myslel jako žert. Nakonec sepsal omluvu, ale stejně například na Facebooku dál rozvíjel svou původní myšlenku. Ráda bych mu vzkázala, že jako vtip je to hodně špatné a hlavně je to hloupé. Bělobrádkovo doporučení dělá z rozvedených matek lovkyně číhající na nějakého troubu, který bude živit je i jejich děti. A odvádí pozornost od toho, kde je skutečný problém. 

Rodič po rozvodu to má často těžké, i když alimenty dostává, natož když se na jejich placení druhý rodič vykašle. Což činí asi pětina expartnerů, v některých krajích pak čtyři z deseti. Pro napjaté rodinné rozpočty je průšvih i to, když výživné chodí nepravidelně nebo pozdě, případně v kolísavé výši. 

Považuju ze skvělé, že se stát konečně rozhoupal k zavedení zálohového výživného, kdy by alimenty platil stát a po dlužnících ho vymáhal. Jasně, státní alimenty jsou celkem nízké a dosáhnout na ně není snadné, ale jde hlavně o princip: tedy ukázat, že neplacení alimentů je špatně, nezájem o "bývalé" děti je špatně a tak dále. Mělo by se o tom mluvit v tomhle duchu, a ne to pořád všelijak zlehčovat.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
 

Zobrazit domovskou stránku