Kde se vzal Halloween? Tipy na jídlo, masky a hračky

 • Kde se vzal Halloween? Tipy na jídlo, masky a hračky
  Vyrobte si doma s dětmi vlastní halloweenské strašidlo! Je to snadné a bude se jim to líbit.
  Foto: shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  30. října  2015 
   19:00

  Halloween je sice svátek importovaný, ale čím dál oblíbenější. Nakonec, proč ne, děti si ho oblíbily a vyřezávání dýní se může stát příjemnou zábavou pro celou rodinu. Mimochodem, vůbec nejde o původně americký svátek - za moře ho s sebou přivezli irští přistěhovalci. Čím vším ho můžete sobě i dětem zpestřit? 

 • Kde se vzal Halloween?

  Vyrobte si doma s dětmi vlastní halloweenské strašidlo! Je to snadné a bude se jim to líbit.

  Představte si, že typická vyřezávaná dýně byla původně tuřínem, bramborem či červenou řepou. Protože zvyk vydlabávání zeleniny, do které se dává svíčka, do Ameriky přivezli Irové - k jeho původu se váže několik legend, neznámější je ta o opilci Jackovi, který dlouhá léta bojoval o svou duši s ďáblem, který si jej chtěl odnést právě o Halloweenu. Nakonec jej nechtěli ani v nebi, ani v pekle a on tak navždy bloudí temnotou se svou lucernou a v ní kouskem žhnoucího uhlí. 

  Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Právě z jeho se rovněž v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...). 

 • Jakou dýni vydlabat?

  Z dýně se dají v kuchyni vykouzlit hotové zázraky

  Mimochodem, věděli jste, že jedinou pravověrnou dýní je jen ten jeden velký druh (pumpkin), z něhož se vyřezávají halloweenská strašidla a pečou všechny ty dýňové koláče.

  Všechno ostatní jsou tykve – platí to jak o máslových dýních, tak třeba o populárních dýních hokkaidó. Všechny tyhle tykve mají silnou slupku, a vydrží tak až několikaměsíční skladování. Při vaření jim prospěje třeba kombinace se skořicí a zázvorem. Obsahují omega-3 mastné kyseliny a jsou rovněž vynikajícím zdrojem vitaminu A.

 • Upečte dětem halloweenské zákusky

  ...

  Popravdě řečeno, většinu děti dýňovými koláči moc nenadchnete, i kdyby to bylo sebetradičnější jídlo. Daleko větší úspěch budete slavit, když jim upečete vcelku normální zákusky, dorty nebo třeba muffiny a vyřádíte se při jejich zdobení. U nás vždycky slví úspěch hřbitov - což není nic jiného, než plát vyššího tmavého těsta politý hořkou čokoládou, do kterého se zapíchají sušenky rovněž polité čokoládou a ozdobené bílou polevou, mezi nimiž straší pár duchů upečených z pusinkového těsta. 

  ...

  ...
  Dobrým tipem jsou také superjednoduché muffiny, které ozdobíte želé bonbony. Můžete na ně dát kyselé hady, nebo rovnou pořídit  směs, s jakou letos přišlo Pedro pod názvem Halloween Mix. Bonbony stačí pomocí nějaké rovněž jednoduché polevy přilepit na zákusky, děti tenhle nápad rozhodně ocení. 

  Inspirujte se dalšími pekařskými nápady z fotografií. 

  Morbidní muffiny

  Morbidní muffiny

 • Vyrobte s potomky strašidelnou masku

  ...
  V Česku sice zatím děti během halloweenského včera neobcházejí domácnosti, ale strašidelné masky nebo postavičky si můžete vyrobit i doma. Rozhodně si při tom můžete užít docela dost legrace. Tipy jsme našli na webu BoredPanda.com - jak vidno, i kluci mohou být oblečení za princezny a holky se stát Supermanem. Další nápady najdete ZDE. Pokud chcete do výroby zapojit i děti, zkuste použít například barvy na textil - osvědčené jsou foukací fixy, jaké vyrábí třeba Centropen v balení po deseti kusech pod názvem Blo Pens. Práci s nimi zvládnou už děti od pěti let. 

  ....
  ....
  Autor: Boredpanda.com

 • Strašidelné hračky

  ...
  Pokud rádi dětem tu a tam dopřejete nějakou hračku, i když zrovna nemají svátek či narozeniny, můžete jim dát i nějakou se strašidelným motivem - k mání je třeba pěnová modelína PlayFoam s halloweenským motivem.

  ...
  K mání jsou i hotové halloweenské masky, lampiony či speciální sety stavebnic, jako je třeba lego či playmobil. 

/
Autor: wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku