Jak vybrat hračku pro dítě? 5 rad, které vám pomohou
Dětství se bez hraček neobejde. Jsou důležitým předpokladem pro přirozený vývoj dítěte. Jak ale najít tu správnou hračku, když regály obchodů skýtají nepřeberné možnosti výběru? Jednoduše – stačí se řídit několika málo pravidly.
Hračky vybírejte rozumem. Ano, při současné široké nabídce je to těžké. Ale často se stačí jen zamyslet a poradit se s dalšími rodiči či pedagogy mateřských škol. Kupujte vždy certifikované a řádně označené hračky pouze z důvěryhodných a prověřených obchodů. Cena není rozhodující. Velmi levné hračky mohou být často nekvalitní, drahé a technologicky vyspělé hračky naopak mohou brzy omrzet, protože nenabízejí dostatečný prostor pro kreativitu a fantazii.
Z kočky se stala dokonalá chůva: Hlídala břicho v těhotenství, hlídá i miminko

Tak tohle je Panda, dvouletá kočka. Donedávna fungovala jako domácí mazlíček. Ve chvíli, kdy její panička Liel Ainmar Assayag otěhotněla, stala se…celý článek
Platí pravidlo, že u českých hraček neprohloupíte. Na českou kvalitu kladou naši výrobci vysoké nároky a k mnoha hračkám nás váže i letitá tradice. Poptávka po českých hračkách rok od roku stoupá nejen u nás, ale i v zahraničí.
1. Hračky musí být bezpečné
To je jedno z nejdůležitějších pravidel. U hraček pro nejmenší děti platí nejvíce omezení a musí být náležitě atestovány. Návod v češtině by měl být přirozenou součástí a značka CE vás ujistí, že produkt byl testován v souladu s bezpečnostními standardy a splňuje náležitosti daných směrnic zemí EU. V České republice existují speciální certifikační značky, jako jsou Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka. Ty zaručují opravdu přísné posouzení, a tak se nákupem těchto výrobků vyhnete nekvalitním či potenciálně nebezpečným hračkám. Hračky pro děti do tří let jsou dokonce zkoušeny i podle hygienických požadavků Ministerstva zdravotnictví ČR.
2. Přiměřené věku
Hračka určená dětem mladším, než je váš potomek, začne dítě brzy nudit. Naopak s hračkou určenou starším kamarádům si ještě dítě nemusí poradit a z neúspěchu může být frustrované. Taková hračka může být zároveň i nebezpečná, například pokud obsahuje malé části, které může dítě spolknout nebo vdechnout. Ideální hračka navíc roste s dítětem – pomocí rozšíření se stane zajímavou i pro starší děti.
3. Trvanlivé

4. Všestranné
Hračky by měly stimulovat co nejvíce smyslů. Ideální hračku lze přenášet a dítě si s ní může hrát kdekoliv – doma, na zahradě, ale třeba i ve vodě. Hračka by navíc neměla být úzce zaměřená a dítě by mělo mít možnost hrát si s ní více způsoby.
5. Podporující pohyb, řešení problémů a interakci
Dítě by se při hraní mělo hýbat a procvičovat si jak hrubou, tak jemnou motoriku. Při hraní by mělo řešit problémy – například to, jak k sobě pospojovat jednotlivé dílky nebo jakou kombinaci jednotlivých částí zvolit. Současně by hračka měla podporovat představivost a vyzývat k interakci – dítě by mělo mít například možnost vcítit se do hrdinů a hrát s nimi různé role.