5 věcí, kterými dítěti znechutíte školku hned na začátku

 • Některé věty prostě dítě před nástupem do školky slyšet nepotřebuje
  Některé věty prostě dítě před nástupem do školky slyšet nepotřebuje
  Foto: shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  31. srpna  2015 
   06:00

  Nástup dítěte do školky je vždycky velkou rodinnou událostí a nejspíš se neobejde bez slz. Pokud to zvládne a nebrečí dítě, rozslzí se alespoň rodič – buď dojetím, jak "nám ten drahoušek vyrostl", nebo z překvapení, že "mu vůbec nechybíme". O tom, jak dítěti, které čeká mateřská škola, pomoci s nástupem, bylo napsáno dost. My přinášíme přehled toho, co mu rozhodně neprospěje.

 • Přehnaný trénink

  Dejte přednost kurzům, kde můžete výuku absolvovat s malými dětmi společně.
  Někteří rodiče v dobré víře připravit svou ratolest na vše nakoupí odborné publikace a začnou vychovávat: několikrát denně hovoří o tom, co všechno se ve školce naučí, večer čtou pohádky "Míša jde poprvé do školky" a dítě významně nechají s babičkou a pronesou větu: "Takové to bude od příštího týdne, jen budeš s paní učitelkou." I vrcholoví sportovci potřebují relax a čas pro sebe. Není špatné si o školce promluvit, nemusí to být ale jediné téma her a rozhovorů.
 • Vyhrožování

  ...
  I když je to někdy lákavé a máte pocit, že by to mohlo výchovně zabrat, vyvarujte se vět typu: "Jen počkej ve školce, tam paní učitelce nebudeš moct takhle odmlouvat." Případně: "Oni tě ve školce už naučí dojídat." Pravda je, že ve školce se dítě bude muset přizpůsobit pravděpodobně více než doma. Rozhodně ale neprospěje ho tím strašit.
 • Porovnávání s ostatními

  ...
  "Prosím tě, Maruška chodí do školky a nebrečí, a to jsou jí teprve tři." Tak tímhle mu rozhodně sebevědomí nezvednete. V lepším případě mu Maruška bude úplně ukradená, v tom horším ji začne nenávidět a zhmotní si v ní všechny své frustrace. Každý je jiný a každý má právo na své prožitky. Rozhodně také nepomůže situaci zlehčovat: "Prosím tě, ty děláš, jako kdybychom se neměli vidět sto let, a ne čtyři hodiny!" Dejte mu najevo, že chápete jeho obavy, ale zkuste ho podpořit a ujistit v tom, že to zvládne.
 • Dramatické loučení

  Dostat dítě do školky je boj
  Ano, není jednoduché odejít od plačícího dítěte. A ono vaši nejistotu vytuší, a ještě přitvrdí. Pak na vás visí a pláčete oba. Stejně tak není vhodný ani druhý extrém: slib "budu tu s tebou", a ve chvíli, kdy se dítě zabere do hry, zmizíte po anglicku. Proto je nejlepší dodržet jasný rituál i dobu, kterou s dítětem ve školce strávíme: pomůžeme mu s převléknutím, odvedeme ho do třídy, dáme mu pusu, řekneme, kdy se uvidíme, a jdeme. Ať už se ozývá cokoliv, paní učitelka si s tím poradí. Na nás pak je, abychom slíbený čas vyzvednutí dodrželi.
 • Zakázané odměny

  ...
  Nedávejte dětem odměny, není to správné, není to výchovné... Zní ze všech stran. Rozhodně není vhodné uplácet dítě předem s tím, že pokud ve školce vydrží, dostane hračku nebo bonbon. Na druhou stranu není špatné dát dítěti najevo fakt, že když už je velké na školku, je velké i na nějakou báječnou věc, která přísluší těm "velkým". Někdo se občas staví cestou domů v krámu a dítě si může vybrat sušenku. Někdo dává dětem vitaminy, které jim chutnají – posílí to imunitu a dítě má svou odměnu.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku