Jak fotit děti? Sedněte si na bobek a buďte rychlejší než ony!

Fotíte děti? Nebojte se dřepnout
Fotíte děti? Nebojte se dřepnout
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
4. října  2015 
 06:00

Zachytit děti na fotografii? Někdy je to nadlidský úkol! Jsou věčně v pohybu, odmítají pózovat a výsledkem je spousta snímků, kde jsou vidět místo postav jen šmouhy. Tak co s tím?

 

Ať chcete nebo ne, při focení určuje pravidla dítě a fotografující se mu musí maximálně přizpůsobit, aby dosáhl co nejlepšího výsledku. "Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že to musí být zábava pro děti i rodiče," radí fotografka Dagmar Pavlíková. Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech, kdy jsou ještě "tvárná". Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

Foťák mějte po ruce

Základ pro přirozeně působící dětský portrét je měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak ho natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla.

"V případě stylingu do různých kbelíčků, košíků a kožešin nebo vázání mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Já si myslím, že pokud se všechno používá s mírou, můžou vzniknout milé vtipné fotografie, které budou krásnou vzpomínkou na celý život," říká Pavlíková. Děti jsou fotogenické v každém věku. Mění se nám před očima, proto je dobré mít fotoaparát pořád při ruce, abyste mohla zachytit, jak dítě rostlo a dělalo pokroky.

Větší slovo má ten menší

Stylizujte dítě do toho, co se mu líbí.
Při fotografování dětí se rozlučte s jakýmikoli rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás je, abyste vystihla ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Věnujte ale pozornost kompozici, aby ruce nebo nohy capartů nebyly mimo záběr. V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí – nebojte se podřepnout, nebo si dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu.

Jaký foťák? Co nejrychlejší!

Důležité je mít po ruce rychlý fotoaparát. Tento předpoklad splní každá zrcadlovka nebo kompakt se světelným objektivem. S vhodným fotoaparátem si nechte poradit od odborníka.

Sdílej na facebooku
Autor: Erika Pilátová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku