4 tipy, jak povzbudit děti ve vyprávění příběhů a proč je to dobré | Super mámy

4 tipy, jak povzbudit děti ve vyprávění příběhů a proč je to dobré

Vyprávěním si děti rozvíjejí fantazii
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
28. března  2016 
 06:00

Vyprávění příběhů patří k lidské kultuře odjakživa. Jejich prostřednictvím se lidé dozvídají více o historii i o sobě samých. Poslouchání a také vyprávění příběhů navíc rozšiřuje slovní zásobu, podporuje představivost, kreativitu, logické myšlení i chuť učit se něco nového. Jak podpořit děti v této dovednosti?

Čtení knížek napomáhá správnému duševnímu vývoji, o tom nepochybuje většina z nás. Podobnou službu a velký přínos pro děti má i vyprávění příběhů. Ať je již dítě v roli posluchače nebo samotného vypravěče. Dítě si cvičí mozek – paměť, fantazii, představivost, slovní zásobu, logické myšlení i schopnost se vyjádřit. Zkuste své děti ve vyprávění povzbuzovat odmalička. Většina z nás to dělá nejspíš přirozeně. Jak?

Talent dítěte podle hvězd? Berani se předvádějí a jde jim fotbal, Lvi mají talent na hudbu

Talent dítěte podle hvězd? Berani se předvádějí a jde jim fotbal, Lvi mají talent na hudbu

Můžete to brát jako legraci, můžete to brát jako vážnou věc. Zábavné to může bát v každém případě. Podívejte se, jaký talent a jaké vlohy přisuzují…celý článek

Vyprávěním o nich samých

Děti milují historky ze svého dětství. Nejen takové, na které si nepamatují, ale i ty, které si již umějí vybavit. Vyprávějte jim, čím vás potěšily, zaskočily, jak jste se přitom cítili, a nechte je, aby vám k tomu také řekly svůj pohled. To je nejjednodušší způsob, jak děti vtáhnout do příběhu a dát jim šanci, aby si zkoušely samy vyjádřit své pocity a popsat situaci svými slovy.

Vyprávěním o jejich rodině a předcích

Takové vyprávění často přejde do vyprávění o sobě, o vašem dětství a o historkách z života dalších členů rodiny. Děti bude zajímat, jak jste chodili do školy vy, co jste tam zažívali, jestli jste měli podobná trápení ve školce nebo s kamarády, kdy jste se vy naučili jezdit na kole nebo zavázat tkaničku, jestli se vám stýskalo na táboře nebo na školce v přírodě… zkuste jít dál a vyprávět o svých prarodičích. Ukažte dětem alba, dejte jejich předkům konkrétní tvář a jméno. Nemusí to být celá rodinná sága, mohou to být dvě zajímavé historky ze života vaší babičky, která jim z jejich předka udělá víc než jméno na náhrobku.

Takhle to vypadá doopravdy! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

Takhle to vypadá doopravdy! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

"Vždyť to nic není, jen hlídáš dítě!" řekl jeden známý téhle matce a ona se rozhodla, že mu to ukáže. A ukázala. Celý den fotila sebe a svou malou…celý článek

Zkuste vyprávění oživit

Ne každý z nás má na to, aby dramaticky měnil hlasy, vyprávěl historky napínavě s překvapivou pointou a zaujal posluchače všech věkových kategorií. Ano, můžeme být klidně tím druhem vypravěče, který dítě odsoudí větou: „Zase nám bude dvě hodiny vyprávět, jak si namazal máslo na chleba.“ V tuto chvíli máte dvě možnosti: pomoci si třeba „černou hodinkou“ a dětem vyprávět historky při svíčkách nebo například během nudné cesty autem nebo je vzít k „profesionálům“ – třeba do místní knihovny.

Nechte děti vyprávět

Ve vyprávění můžete děti povzbuzovat odmalička už třeba nad knížkami: děti mohou dokončovat věty, popisovat, co je na obrázku nebo si vymýšlet konce příběhů tak, jak by se líbilo jim. A i když je to někdy těžké, staňte se pozorným posluchačem. Samozřejmě to po vás nikdo nechce ve chvíli, kdy máte v troubě večeři, vyndaváte prádlo z pračky a u toho kontrolujete se starším dítětem úkoly. Určitě se ale najde během dne chvíle, kdy bude čas na vyslechnutí příběhu „o tom, jak ve školce padaly na zahradě ze stromu hrušky“ nebo „já jsem mu řekl a pak mi on řekl a potom jsem mu řekl…“. Uvidíte, třeba se jednou přistihnete při tom, že upřímně čekáte, jak historka vašeho dítěte dopadne.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.
Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Pozor na hustý chlapy a holky, co můžou za 2.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku