Kdy děti skutečně potřebují rovnátka a kolik to bude stát?

Klára Bělíková z pražské Dental Office H33 hovoří o rovnátkách pro děti
VIDEO: Adam Balažovič
Sdílej na facebooku
27. května  2016 
 06:00

Rovnátka už dávno nejsou něco, za co se děti stydí. Naopak – děti si vybírají výrazné barvy tak, aby jim zámky ladily s longboardem nebo oblíbenými doplňky. Rovnátka si pořizuje i čím dál tím více dospělých, kteří chtějí dosáhnout dokonalého chrupu. Jak je to u dětí: řeší se tím zdravotní problémy nebo spíše estetické? A kolik za rovnátka rodiče zaplatí?

Zatímco řada dospělých si rovnátka pořizuje z estetických  důvodů, u dětí zatím převažují především důvody zdravotní. "Křivý chrup se totiž na některých místech hůře čistí, a zuby se tak mohou více kazit," říká ortodontistka Klára Bělíková z pražské Dental Office H33. Křivý skus může zavinit špatnou výslovnost nebo potíže s jídlem, rychlé obrušování zubů i jejich padání.

Kontroverzní video: Rodiče nechají holčičku, aby spadla do vody a sama vyplavala

Kontroverzní video: Rodiče nechají holčičku, aby spadla do vody a sama vyplavala

Je těžké se na to dívat, ale je to věc, kterou by mělo umět každé malé dítě. S takovým podtitulkem se internetem šíří video, na kterém zhruba půlroční…celý článek

Obecně nelze říci, v jakém věku je nejlepší rovnátka nasadit. To stanoví odborník po důkladném vyšetření. "Fixní rovnátka se většinou nasazují ve chvíli, kdy má dítě prořezané všechny stálé zuby. Také je důležité, aby si dítě umělo pořádně zuby čistit. Některé vady je potřeba řešit v období růstu a není dobré příliš otálet. Jde například o zákusy řezáku," říká Bělíková. Vždy záleží na konkrétním případě a doporučení ortodontisty.

Odborník volí mezi dvěma typy rovnátek: mezi snímacími a fixními. Jednodušší snímací rovnátka vyjdou rodiče nanejvýš na 2000 korun za jednu řadu zubů, složitější stojí kolem 5000 korun. Fixní rovnátka vyjdou podstatně dráž, je to kolem 10 000 za každý oblouk rovnátek kovových. Méně nápadná keramická, nebo dokonce takzvaná neviditelná vyjdou ještě o hodně dráž. O tom, která rovnátka budou pro vaše dítě nejvhodnější, rozhodne opět odborník.

Klára Bělíková z pražské Dental Office H33 hovoří o rovnátkách pro děti • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: is
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku