Otestujte se: Jste rodič typu skála, papír, či strom aneb co bude z vašich dětí?

 • Otestujte se: Jste rodič typu skála, papír, či strom aneb co bude z vašich dětí?
  Preferujete výchovu podle vzoru skála, papír nebo strom?
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  11. září  2015 
   06:05

  Stejně tak, jako je každé dítě originál, také rodič je unikát. Ve výchově se mísí naše představy s tím, co jsme zažívali doma, a s naší povahou, osobností dětí i současnými trendy. Přesto se přístupy k rodičovství a výchovné styly dají rozdělit do tří základních skupin: rodiče typu skála, rodiče typu papír a rodiče typu strom. Každý z nich má jiné priority, jiný přístup k dětem a jiná očekávání. Většina z nás je samozřejmě směsí všech tří: zkuste si ale otestovat, ke kterému z přístupů nejvíce tíhnete.

 • Test rodičovského přístupu

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock
  Děti mají pokojíček plný rozházených hraček a nepořádku a přichází večer. Co uděláte?

  a) Řeknete dětem, že dokud neuklidí, nebude večeře.

  b) Řeknete, že za deset minut bude večeře, a jestli vědí, co by měly předtím udělat. Po pěti minutách zkontrolujete, jestli začaly uklízet.

  c) Řeknete, aby uklidily. Když to neudělají, začnete to dělat za ně.

  Vaše dítě je vulgární na kamarády. Vy...

  a) ...svému dítěti vynadáte. Tohle se prostě nesmí!

  b) ...snažíte se mu vysvětlit, že kamarádovi je to nepříjemné a že jemu by to bylo líto také.

  c) Děti se prostě takhle pošťuchují. Řeknete kamarádovi, ať to vašemu dítěti příště klidně vrátí.

  Myslíte si, že dítě...

  a) ...potřebuje vzor a dohled. Příliš mnoho pozornosti ho ale rozmazlí.

  b) ...potřebuje hlavně o všem mluvit.

  c) ...potřebuje objevovat a zažívat mnohé situace. Věci, na které přijde samo, přijme snáze než to, co se mu diktuje.

  Když uložíte dítě do postele, tak...

  a) ...očekáváte, že tam už zůstane.

  b) ...chvíli jste u něj, máte pár rituálů pro lepší usnutí.

  c) ...dítě chodí spát až tehdy, když je unavené. Samo po čase pozná správný čas.

  Rodiče mají především:

  a) naučit dítě rozlišovat dobré a špatné.

  b) své dítě vést a naučit ho důležité věci.

  c) nechat dítě, aby si na věci přišlo samo, bez hádek, zákazů a stresu.

  Představte si, že máte s malými dětmi vyrazit do restaurace. Jak to vidíte?

  a) Jen v případě, že už se umí chovat.

  b) Zkusíme to a uvidíme.

  c) Jsou to děti. Nikdo přece nemůže čekat, že budou stolovat jako na recepci u prezidenta.

  Jak jste dopadli?

  Pokud máte většinu odpovědí a), patříte k rodičovi typu SKÁLA. Většina béček vás řadí do skupiny STROM a céčka jsou PAPÍR. A co to vlastně znamená?

 • Rodič typu SKÁLA

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Pro rodiče z této skupiny je typický autoritativní přístup: on díky svým zkušenostem ví, co je v životě dobré a kudy vede cesta k úspěchu. Život v této rodině má jasná pravidla a řád, který se musí dodržovat. Rodiče pečlivě vybírají, co je pro rozvoj jejich dítěte nejlepší. Což nemusí být na škodu, tento přístup má však svá úskalí: dítě se naučí často jen poslouchat – nebo neposlouchat. Zpravidla se v potomkovi pomaleji rozvíjí sebevědomí, schopnost sám uvažovat a rozhodovat se. Proč by to taky dělal, když rodiče to vědí lépe. Autoritativní přístup může v dětech také vzbuzovat dojem, že je ostatní budou mít rádi pouze ve chvíli, kdy se jim daří a kdy uspějí. Ne že by to bylo pravidlem, ale i tyto děti se mohou někdy chytnout špatné party. Rodiče se diví: Jak to? Dosud s ním nebyly problémy a poslouchal nás! Dítě ale v podstatě dělá pořád to samé. Jen poslouchá jinou autoritu.
 • Rodič typu PAPÍR

  nepořádek, domácí práce
  nepořádek, domácí práce
  Autor: Shutterstock
  Žádný stres, to je motto rodičů typu papír. Jejich děti jsou zahrnuty láskou a pozorností a vždycky mají poslední slovo. Jejich rodiče se totiž v životě chtějí především vyhnout jednomu: konfliktu s vlastním dítětem. A tak jim neustále nabízejí svou láskyplnou náruč, protože děti se mají cítit především v bezpečí a šťastné. Pak mohou samy zjistit, co mají rády a co je baví. Někdy se to může povést a z dětí vyrostou vyrovnaní jedinci. Velice často ale takové děti nikdy nedospějí – rodiče jim totiž nikdy nedají šanci. Všechny strasti odhánějí, všechny cestičky umetají, a když se pak takové dítě setká s nějakou překážkou, nedokáže si s ní poradit. Potomci bývají často příliš závislí na mínění druhých a málokdy vědí, co jim dělá radost a co opravdu chtějí.
 • Rodič typu STROM

   

   

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Tento přístup je někdy nazýván respektujícím nebo partnerským. Rodiče vidí v dítěti partnera, kterému není potřeba nic přikazovat ani zakazovat. Vedou ho k odpovědnému chování, zároveň nastaví hranice toho, co se smí a co ne. Dokážou naslouchat jeho potřebám a být mu po ruce, zároveň mu dokážou dát dostatek svobody tak, aby se z něj stal sebevědomý člověk. Jasně vyjádří svá očekávání a nechají dítě, aby s nimi naložilo po svém. A dostatečně si s ním povídají. Ano, zní to velice idylicky. Útěchou nám může být věta, kterou jsme si řekli už na začátku testu: většina rodičů je mixem všech tří přístupů. Takže "čistý strom" prakticky mezi rodiči nenajdete.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku