Chvála babičkovství: Proč jsou děti někdy raději s babičkou než s maminkou?

 • Chvála babičkovství: Proč jsou děti někdy raději s babičkou než s maminkou?
  Můžete všechno, nemuíste nic. Bý babičkou je radost i zábava.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  30. září  2015 
   05:55

  První je dřina, druhé zábava. Mám kamarádku, která je šílená z představy, že by na ni vnouče mělo volat babi. Já se na to naopak neskutečně těšila, a když můj vnuk poprvé řekl bába, měla jsem slzy v očích a vykládala to na počkání. Je mi srdečně jedno, že jsem ve věku, kdy si ženy ještě pořizují děti, mě neskutečně baví být babičkou. A pro všechny, které tohle kouzlo objevují, je tenhle článek.

 • Můžete, co chcete, ale nemusíte nic

  Maminek v babičkovském věku je čím dál tím víc
  Když jsem v noci slyšela, jak můj vnuk brečí, byla jsem šťastná, že k němu vstává máma a ne já. Na druhou stranu jsem nikdy neměla problém ho dvě hodiny dyndat na rukou, vozit v kočárku nebo si s ním stavět lego. Pocit, že si to můžete užít, když se vám bude chtít, ale nikdo vás nemůže nutit, je k nezaplacení. Nemusíte kojit, vstávat pětkrát za noc, přebalovat, stříhat nehty a tak dál.
 • Jste bohyně klidu

  ...
  Nemusíte číst stohy článků a knih o výchově a klepat se strachy, abyste neudělala chybu, tudíž neděláte zbytečné chyby ze stresu. Navíc máte zkušenost s vlastními dětmi a je vám jasné, co má smysl řešit a nad čím je lépe mávnout rukou. Výchova vám najednou přijde jako docela zábavná disciplína, u které stačí jen sem tam pronést něco moudrého. Navíc jste schopná klidným hlasem uchlácholit zoufalou matku i křičící dítě, takže působíte jako moudrá guru (což by babička být měla).
 • Jen si užíváte

  ...
  Beru si vnuka na hlídání jednou za měsíc, takže si můžu naplánovat čas tak, aby to byl zážitek pro něj i pro mě. Žádné honění se s večeří, protože něco mám navařeno dopředu, místo stresu si užíváme výlet do muzea mašinek, nemám problém mu před spaním přečíst stohy knih, protože na to mám energii a je to jednou za čas. A tak je to se vším. Prostě jen vymýšlíte aktivity, které budou bavit vás i vnouče, a užíváte si je.
 • Nakupujete nesmysly

  babička
  Plastové hračky, které vydávají příšerné zvuky, jsou celkem k ničemu, ale vaše vnouče je z nich paf. Lízátka kazí zuby, ale proč je nekoupit, když je to jen jednou za čas? Nebo úplně zbytečný a nepraktický kus oblečení jen kvůli tomu, že jemu se líbí. To všechno si můžete dovolit nakoupit místo výchovných hraček, zdravých potravin a tepláků. Na to jsou přece rodiče.
 • Nemusíte na třídní schůzky

  Babička
  Žádné domácí úkoly, žádné nacvičování psaní osmiček a slabikování, žádné bezesné noci před třídními schůzkami nebo po nich… Nic takového už vás nečeká. Vy se jen kocháte tím, jak je vaše vnouče šikovné a talentované.
 • Vaříte nejlíp na světě

  babička
  Bodejť by pak vaše vnouče ještě v dospělosti nevyprávělo své nastávající, že takové buchty jako babička neumí nikdo jiný. Jednak máte vychytané, co váš malý miláček zbožňuje, jednak máte energii, čas i chuť mu navařit a napéct všechno, o co si řekne. To orvaná matka, která lítá mezi prací a domácností, prostě nestíhá.
 • Jste anarchistka

  ...
  Nemusíte pracně vymýšlet plán na příští rok, měsíc, týden, a dokonce ani den. Nelámete si hlavu s tím, jak stihnout vyprat, uklidit, navařit a dát dítěti dostatek lásky. Práci přesunete na dobu, až odejde vnouče domů, a můžete se s ním jen mazlit, hrát si s ním, zbožňovat ho a obdivovat ho.
 • Máte sílu, nadhled, chuť i odvahu

  Maminka, nebo babička: Kluka jsem si vždy přála, jen jsem netušila, že příjde tak pozdě.
  Tenhle důvod platí obzvlášť pro mladé babičky. V sedmdesáti už asi skákat na trampolínu s vnučkou nebo vnukem nepůjdete, ale pokud vám váš potomek udělá tu radost a pořídí vám vnouče včas, užijete si babičkovství v plné síle a naprostém pocitu štěstí a blaženosti.

/
Autor: Majka Dvořáková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku